Požárními testy dosud neprošlo všech 149 výškových domů, které byly v Anglii podrobeny zkouškám bezpečnosti po tragickém požáru 24podlažního věžáku Grenfell Tower v západní části Londýna. Informovala o tom v pátek mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Tisk nejnověji přinesl informaci o tom, jak městská rada šetřila na obložení domu, když pro izolaci nakonec zvolila levnější a také hořlavější materiál.

Mluvčí kritizovala rovněž skutečnost, že rada městské části Kensington a Chelsea, pod niž vyhořelý věžák Grenfell Tower spadá, nejdříve nechtěla vpustit na své čtvrteční zasedání zástupce médií, a když si média přístup soudně vymohla, byla schůze rady náhle ukončena.

"Existují pravidla, která stanoví, že všechny schůze musí být otevřeny veřejnosti s výjimkou určitých okolností," upozornila mluvčí. "Nejvyšší soud rozhodl, že schůze má být otevřená, a my bychom očekávali, že to rada bude respektovat," vytkla mluvčí místní správě.

Páteční londýnské Timesy a BBC citují z dokumentů ukazujících na šetření při nedávné renovaci domu, jehož požár si vyžádal nejméně 80 životů. Rada se údajně z úsporných důvodů přiklonila k tomu, aby byla budova obložena hliníkovými panely namísto nehořlavých zinkových. Tímto rozhodnutím údajně ušetřila zhruba 300 tisíc liber (necelých devět milionů korun).

Právě volba nevhodného vnějšího opláštění podle některých expertů přispěla při tragédii ze 14. června k rychlému rozšíření plamenů na celý dům.