Libyjská pobřežní stráž zachytila v pátek na moři 906 migrantů mířících na sever do Evropy na několika menších lodích. Mluvčí libyjského námořnictva generál Ajúb Kásim podle agentury Reuters sdělil, že mezi nimi bylo 98 žen a 25 dětí.

Migranti se nalodili v západolibyjském městě Sabráta. Podle Kásima byl jeden z pěti gumových člunů proděravělý a pomalu se potápěl. Pobřežní stráž lodě zadržela asi sedm námořních mil (13 kilometrů) severně od Sabráty.

Mezi migranty bylo 44 Pákistánců, 40 Bangladéšanů, 13 Egypťanů, tři Libyjci, osm Maročanů a další stovky lidí ze zemí subsaharské Afriky.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. Libyjská pobřežní stráž v posledních týdnech zintenzivnila záchranné operace na základě dohody o spolupráci, kterou Libye v únoru uzavřela s Itálií. Fungování libyjských pobřežních hlídek financuje Evropská unie, která hledá způsoby, jak zastavit masové stěhování lidí z jiných kontinentů do Evropy.