Tradiční česká hospoda, kterou Vietnamec studující kdysi v Československu založil před dvěma desítkami let v centru Hanoje, v úterý pohostila delegaci hlavy českého státu. Na pivo plzeňského typu podle majitele Ngo Hong Chuyena každý den přichází několik stovek Vietnamců. Pozván byl i prezident Miloš Zeman, kvůli náročnému programu v úterý přislíbenou účast zrušil a zastoupil ho ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Do Vietnamu Češi vyváží téměř desetkrát méně, než dováží. Překážkou jsou korupce a nefunkční soudy

"Vaříme typické plzeňské pivo. Všechny suroviny jako slad, kvasnice a chmel dovážíme přímo z Česka. Jen voda je naše. Všechna ta zařízení jsme koupili z Česka," řekl majitel hospody českým novinářům. Na začátku prý i první rok platil českého sládka, který vietnamské kolegy učil vařit české pivo.

Chuyen má v současné době již celkem pět českých hospod. Dvě v Hanoji, dvě v Ho Či Minově Městě a jednu v přímořském městě. První vznikla před více než 25 lety v Ho Či Minově Městě, někdejším Saigonu. Vietnamci toho tehdy podle Chuyena příliš o Česku, respektive Československu, nevěděli. "Nyní už vědí, že české pivo je nejlepší na světě," podotkl.

Chuyen, který je nyní zároveň honorárním konzulem ČR v Ho Či Minově Městě, se v jihomoravských Divákách vyučil elektromontérem a dodnes mluví plynně česky. "Mám rád pivo a stoprocentně vím, že české pivo, speciálně plzeňské pivo, je nejlepší," zdůvodnil rozhodnutí založit českou hospodu.

Do hanojské restaurace si na úterní večer naplánoval setkání s českými krajany a s Vietnamci, kteří studovali či pracovali v Česku nebo v Československu, i prezident Zeman. "Čeští" Vietnamci mu chtěli zazpívat českou hymnu a lidové písně. Prezident se nakonec omluvil a neúčast zdůvodnil náročným programem. Podle velvyslance Vítězslava Grepla má prezident Zeman za sebou dlouhou cestu do Vietnamu a náročný program ho čeká i ve středu, kdy se setká například s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem.

Cesta prezidentské delegace do Vietnamu trvala s mezipřistáním v Dillí asi 13 hodin. Zeman v úterý vystoupil několik hodin po přistání na podnikatelském fóru, kde na něm byla znát únava. Jeho kondice je v posledních týdnech pod drobnohledem. Unaveně působil například minulý měsíc při návštěvě Číny. Pražský hrad poukazuje na náročný program zahraničních i domácích cest, které Zeman v poslední době absolvoval. Omezena byla i současná cesta, kdy prezident nedoprovodí podnikatele na obchodní seminář do Ho Či Minova Města, na jihu země totiž panují náročné klimatické podmínky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist