Aktivisté z neziskové organice China Labor Watch, která se zabývá pracovními podmínkami v čínských továrnách, zmizeli nebo byli zadržení poté, co vyšetřovali továrny skupiny Chua-ťien. Ta vyrábí boty mimo jiné i pro značku dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové.

Podle výkonné ředitelky China Labor Watch Li Čchiang je to poprvé za 17 let existence organizace, kdy se něco takového stalo.

"Myslím, že jsou zadrženi proto, že tato továrna vyrábí produkty pro Ivanku Trumpovou. Jde o politiku a je to velmi komplikované," řekla Li Čchiang listu The Guardian.

"Vyzývám prezidenta Trumpa, Ivanku Trumpovou a její značku, aby se zastali těchto aktivistů a tlačili na jejich propuštění," dodala Li Čchiang.

China Labor Watch v minulosti vyšetřovala i čínské továrny, kde vyrábějí technologičtí giganti Apple nebo Samsung, vždy se to ale obešlo bez vážnějších incidentů. Aktivisté byli podle Li Čchiang vyhozeni z továren, v nejhorším případě je vyslechla policie, ale poté propustila.

Její organizace už v dubnu psala dceři amerického prezidenta Ivance Trumpové, aby ji informovala o špatných pracovních podmínkách v továrnách, ve kterých se vyrábí zboží její značky. Trumpová na dopis neodpověděla.

Podle aktivistů měli dělníci v továrnách pracovat někdy až 18 hodin denně za méně než dolar za hodinu. V období, kdy v továrnách bylo hodně práce, dostávali jen jeden nebo dva dny v měsíci volno. V továrnách měla být také porušována práva žen a bezpečnost při práci s chemikáliemi.

Pozornost čínských úřadů se namísto podmínek v továrně skupiny Chua-ťien obrátila proti samotným aktivistům shromažďujícím informace o tamní situaci.

Aktivistu Chua Chaj-fenga zadržela čínská policie kvůli údajnému podezření z ilegálního používání odposlouchávacích zařízení. Minulý týden měl Chua z kontinentální Číny odvézt do Hongkongu materiály o podmínkách v inkriminovaných továrnách, úřady mu ale nedovolily odletět.

Poté byl vyslýchán policií a propuštěn. Čínská policie mu podle Li Čchiang z China Labor Watch řekla, aby továrny skupiny Chua-ťien přestal vyšetřovat. Chua Chaj-feng následně zmizel a jeho žena byla kontaktována policií s tím, že je zadržen.

Další dva aktivisté, kteří se na kontrole továrny také podíleli, jsou od víkendu nezvěstní a nelze se jim dovolat. Podle Li mohou být držení v továrnách, které vyšetřovali nebo je také mohla zadržet policie.

Chua-ťien pro Trumpovou vyrábí deset až dvacet tisíc párů bot ročně, což je zhruba třetina bot její značky vyráběných v Číně. Celá společnost vyrobí až 20 milionů párů za rok.

Není to poprvé, co byly v továrně zjištěny špatné pracovní podmínky. Minulý rok agentura AFP v továrnách společnosti v jihočínském Tung-Kuanu, kterou nyní vyšetřoval i zadržený Chua Chaj-feng, zveřejnila reportáže a fotografie usvědčující firmu ze špatného zacházení s pracovníky.

Výsledkem bylo, že firma změstnance zapojené do pořizování záznamů vyhodila. Čínský deník Global Times poté napsal, že západní média se snaží očernit Trumpovu rodinu.

Teď se ale situace obrací proti příbuzným amerického prezidenta. Přestože Trump ještě počátkem letošního roku kritizoval obchodní praktiky Pekingu, s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem navázal později pragmatické vztahy.

Trumpova rodina mezitím své podnikatelské aktivity v Číně výrazně rozšířila. Zaregistrovala si tam velký počet ochranných známek a rozbíhá i byznys s oblečením, hotely i pojištěním. Podle China Labor Warch existuje podezření, že jí tamní úřady v případě problémů kryjí.

Abigail Klemová, která převzala řízení firmy Ivanky Trumpové poté, co se stala oficiální poradkyní svého otce Donalda Trumpa, to podle agentury AP striktně odmítla.

Dodala, že čínští výrobci firmy Trumpové "dodržují platné zákony a zachovávají přijatelné pracovní podmínky". Většina zboží značky Ivanky Trumpové se přitom vyrábí právě v Číně.