Vyšetřování armády Spojených států potvrdilo, že při březnovém americkém náletu na Mosul zemřelo nejméně 105 civilistů. Ve čtvrtek to uvedl Pentagon s tím, že příčinou krveprolití byl druhotný výbuch nechtěně vyvolaný bombardováním, po němž se zřítil dům plný lidí.

Útok s jedním z největších počtů civilních obětí od americké invaze do Iráku v roce 2003 byl cílen na radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří podle irácké armády okolní budovy před zásahem podminovali.

Americká letadla útočila ve snaze podpořit pozemní akce irácké armády při bojích o západní Mosul. Při bitvě trvající od února tam již bylo zabito či zraněno více než 1600 civilistů.

Dřívější americké závěry o tom, že islamisté do domů před útokem naháněli civilisty záměrně, podminovali je a palbou na ně naváděli americká letadla, podle agentury AP nepotvrdilo několik svědků přeživších nálet. V místě prý z nedostatku jiných možností žily desítky lidí prchajících před IS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist