Předpokládaný sebevražedný atentátník z britského Manchesteru Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí) několik hodin před atentátem telefonoval své matce a žádal ji o odpuštění. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na mluvčího libyjských zvláštních policejních sil Ahmad bin Salám. Abedi se s matkou loučil, tvrdí mluvčí.
Bin Salám potvrdil, že matka 22letého Salmana a tři z jeho sourozenců byli v Libyi předvoláni k výslechu. Abediův bratr Hashem (Haším) a jeho otec byli v Tripolisu ve středu zatčeni.
Žena vyšetřovatelům řekla, že její syn z Libye odcestoval pouhé čtyři dny před pondělním atentátem a pak jí zavolal v den jeho spáchání.
"Loučil se," řekl bin Salám. Libyjští vyšetřovatelé se na základě výpovědi atentátníkova mladšího bratra domnívají, že "atentátník jednal sám". Podle bin Saláma Hashem vyšetřovatelům řekl, že Salman se naučil vyrábět výbušniny na internetu a chtěl se přičinit o "vítězství Islámského státu".
Britští vyšetřovatelé si jsou jistí, že za útok, jenž si vyžádal 22 obětí na životech, je spoluodpovědná celá skupina lidí.
Neletěl přes Prahu
Abedi přiletěl do Manchesteru 18. května z německého Düsseldorfu. Český ministr vnitra Milan Chovanec popřel, že by před činem letěl z Libye přes Prahu. Uvedl to na základě poznatků tuzemský bezpečnostních složek, které získaly potřebné informace od zahraničních partnerů. Popřel tak dřívější informace německého listu Der Tagesspiegel.
České bezpečnostní složky tuto informaci neměly a přes den jí prověřovaly. "Od zahraničních partnerů známe leteckou trasu osoby zmiňované médii v souvislosti s útokem v Manchesteru. Mohu potvrdit, že informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá," oznámil odpoledne na twitteru Chovanec.
2/3 Mohu potvrdit, že informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) May 25, 2017
Německé úřady podle deníku vyšetřují, zda měl Abedi vazby na německé extremisty. Podle serveru týdeníku Focus jde především o možné kontakty ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, v níž v rámci Německa žije nejvíce islamistů.
Jak dlouho Abedi v Německu pobýval a jestli se zde s někým setkal, zatím není jasné. V Düsseldorfu, kde byl jen čtyři dny před pondělním útokem, mohl podle listu také pouze přestupovat a celou dobu se zdržovat v tranzitním prostoru letiště. Server Focus připomíná, že jeho jméno nebylo na žádném seznamu mezinárodně hledaných nebo sledovaných osob. Web také uvádí, že Abedi byl v Německu v minulosti přinejmenším ještě jednou, a to v roce 2015, kdy z Frankfurtu nad Mohanem odletěl do Británie. Předtím byl zřejmě na výcviku v Sýrii.
Nejasností o pohybu Abediho ale zůstává více. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před atentátem v Libyi, odkud pochází jeho rodina. Bezpečnostní činitelé nyní pátrají, zda se v této severoafrické zemi nesetkal s příbuznými nebo osobami z takzvaného Islámského státu, který se k útoku v Manchesteru přihlásil. Prověřuje se také, z jakého letiště Abedi odcestoval do české metropole.
Podle zpravodajského serveru stanice Sky News měl Abedi vazby na manchesterskou buňku teroristické organizace Islámský stát (IS) a dobře se znal s jedním z nejaktivnějších místních náborářů IS Raphaelem Hosteym. Server se odvolává na zdroje z protiteroristických úřadů.
Abedi podle Sky News vyrůstal ve stejném bytovém komplexu jako skupina mladých mužů, kteří se vzájemně radikalizovali. Někteří z nich odjeli do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS. S Hosteym, který údajně financoval mnoho rekrutů IS, navštěvoval Abedi stejnou mešitu. Hostey byl patrně zabit loni v Sýrii, uvádí Sky News.
Server také přinesl záběry z bezpečnostní kamery v obchodním domě v Manchesteru, na nichž je podle něj zachycen Abedi minulý pátek krátce poté, co si koupil batoh použitý při útoku.
Britská policie v souvislosti s teroristickým útokem dosud zadržela devět osob, jednou z nich byla i žena, kterou krátce poté bez vznesení obvinění propustila. Ve vazbě tak zůstává osm lidí. Deník The Independent ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje napsal, že při raziích bezpečnostní jednotky našly také výbušniny, které mohly posloužit k dalším atentátům.
List rovněž uvedl, že jedno zařízení policisté zlikvidovali řízeným výbuchem. O kontrolované explozi na manchesterském předměstí Fallowfield informovala BBC již v úterý, v noci na čtvrtek pak ohlásila řízené odpálení v manchesterské části Moss Side.
Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že na přípravě atentátu se podílela celá skupina lidí, není proto podle informací The Independent vyloučeno, že v plánu byly i další údery.
Policisté v Británii od pondělního útoku, při kterém zahynulo 22 lidí a také předpokládaný pachatel Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí), provádějí razie.
V úterý byl podle všeho zadržen Abediův starší bratr Ismail (Ismáíl), ve středu pak bezpečnostní jednotky zatkly pět mužů a jednu ženu, která byla ale záhy propuštěna na svobodu. Poté skončil ve vazbě blíže neupřesněný muž, který byl dopaden ve středoanglickém Nuneatonu. Ve čtvrtek policie oznámila další dvě zatčení.
Abediova rodina pochází z Libye, kde tamní protiteroristická jednotka zadržela jeho mladšího bratra Hashema (Hašíma), který podle informací médií předem znal podrobné plány atentátu v Manchesteru, a otce Ramadana (Ramadán).
Deník The Daily Telegraph ve čtvrtek s odvoláním na neupřesněné zdroje napsal, že Abedi byl úřadům hlášen kvůli extremistickým názorům v uplynulých pěti letech opakovaně. Svým přátelům údajně řekl, že "být sebevražedným atentátníkem je v pořádku". Jeho přátelé to vzápětí oznámili na horké protiteroristické lince, kterou zřídila vláda.
Úřady si podle The Daily Telegraph byly také vědomy toho, že Abediho otec je napojen na známou islamistickou skupinu v Libyi, která je v Británii zakázána.
Britská policie ve čtvrtek varovala před falešnými sbírkami pro oběti atentátu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist