Britská policie oficiálně potvrdila, že pachatelem sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru v noci na úterý byl 22letý Salman Abedi. Zjišťuje o něm, zda jednal sám, nebo zda byl součástí širší teroristické sítě. V televizi to prohlásil šéf manchesterské policie Ian Hopkins, který vyzval obyvatele města, aby drželi při sobě.
Média již dříve jméno Salmana Abediho uváděla, ale informovala o věku 23 let. Zatím se spekuluje, zda pachatel měl britské občanství nebo se přinejmenším v Británii narodil.
Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém v úterý policejní komando podniklo razii. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.
Podle BBC měl Abedi nejméně tři sourozence: staršího bratra, který se narodil v Londýně, a mladšího bratra a sestru, kteří se narodili v Manchesteru. Rodina, která údajně pochází zLibye, bydlela na různých adresách v Manchesteru, včetně domu v ulici Elsmore ve Fallowfieldu, kde došlo k razii.
Útok, který se odehrál v multifunkční hale v anglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande si vyžádal 22 mrtvých a na 120 zraněných. Oznámila to místní policie, která výbuch do zjištění dalších podrobností vyšetřuje jako "teroristický incident". Čeští diplomaté nemohou vyloučit, že mezi oběťmi exploze v Manchesteru nejsou Češi.
Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu osob ošetřila na místě. Podle svědků bylo na koncertě velké množství dětí. Zpěvačka je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku.
"Domníváme se, že útok byl spáchán jedním člověkem, který měl na sobě improvizované explozivní zařízení, které odpálil," řekl na ranní tiskové konferenci Ian Hopkins, zástupce regionální policie v Manchesteru. Bezpečnostní složky zjišťují, jestli útočník jednal sám nebo v rámci rozsáhlejší teroristické sítě.
Zástupce regionální policie vyzval, aby lidé zaslali policii veškeré videozáznamy, které na akci pořídili a které by mohly pomoci při vyšetřování.
Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.
Svědci o teroru v Manchesteru: Lidé padali, holky brečely, ženy měly otevřené rány
On-line reportáž
Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál haly. Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého předmětu.
Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21 000 míst. Nádraží nedaleko haly bylo po zprávách o explozi evakuováno a železniční doprava byla přerušena.
"Byli jsme na cestě ven, a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. "Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč," dodala.
Konzervativní strana premiérky Mayové i opoziční labouristé v reakci na explozi v Manchesteru pozastaví kampaň před předčasnými volbami vypsanými na 8. června.
K dvěma největším britským politickým stranám se přidali také menší liberální demokraté a skotští nacionalisté.
Mayová na úterních 10:00 středoevropského letního času svolá vládní bezpečnostní výbor.
The explosion, that killed at least 19 people, took place outside the venue in a public space, Manchester Arena says https://t.co/GJN7mb6GSd pic.twitter.com/r0WcO53krS
— CNN International (@cnni) 23. května 2017
"Domníváme se, že útok byl spáchán jedním člověkem, který měl na sobě improvizované explozivní zařízení, které odpálil," řekl na ranní tiskové konferenci Ian Hopkins, zástupce regionální policie v Manchesteru. Bezpečnostní složky zjišťují, jestli útočník jednal sám nebo v rámci rozsáhlejší teroristické sítě.
Zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins vyzval obyvatele, aby se postiženému místu vyhýbali a umožnili takto příjezd a odjezd vozů záchranné služby. Zveřejnil rovněž dvě telefonní čísla. Na první z nich podle něj mohou volat lidé, kteří se obávají o osud svých blízkých, druhé mohou využít lidé, kteří postřehnou něco podezřelého.
Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po 22:35 místního času (23:35 středoevropského letního času).
Improvised explosive device was used in Manchester attack and 22 people died, police say https://t.co/xjQEdy2ouw pic.twitter.com/vP2ExLVzGm
— Bloomberg (@business) 23. května 2017
Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že úřady se snaží zjistit podrobnosti ohledně výbuchu, ke kterému podle ní policie přistupuje jako k "otřesnému teroristickému útoku".
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další čeští politici vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech noční exploze v anglickém Manchesteru.
Premiér Sobotka doufá v to, že se brzy podaří objasnit všechny okolnosti tragédie. Soustrast rodinám obětí vyjádřil na sociálních sítích také šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).
S pohnutím sleduji zprávy z Manchesteru.Je mi líto všech obětí,které si exploze vyžádala.Věřím,že se brzy podaří objasnit všechny okolnosti.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 23. května 2017
S britskou premiérkou Mayovou se později telefonicky spojí i nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Mezitím vyjádřil upřímnou soustrast a ujistil, že Francie bude s Británií spolupracovat v boji proti terorismu.
#Manchester @EmmanuelMacron adresse au peuple britannique toute la compassion et la sollicitude de la France pic.twitter.com/gyPjZexeXe
— Élysée (@Elysee) 23. května 2017
"Nemůžeme potvrdit ani vyvrátit, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl někdo z českých občanů," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.
Na nouzovou konzulární linku se zatím ozvaly dvě rodiny s tím, že se nemohou spojit se svými blízkými či příbuznými, kteří jsou v Manchesteru. "Oba dva lidi se ale podařilo kontaktovat," dodala Valentová.
Stanice BBC přinesla několik svědectví z místa útoku: "Ariana právě dozpívala poslední písničku a odešla z pódia. Rozsvítila se světla a všichni se začali zvedat a zamířili ke schodům. A pak se ozval ten ohromně hlasitý zvuk, který zněl jako exploze. Všichni se začali otáčet, ale nikde nebyl vidět žádný kouř ani záblesky, nic. Pak někdo zakřičel 'bomba' a v tu chvíli začali všichni panikařit. Najednou všichni utíkali a strkali se, křičeli. Když jsme se dostali ven, viděli jsme chaos. Lidé tam prostě běhali, rodiče plakali a telefonovali, protože se snažili najít své děti."
Třiadvacetiletá Ariana Grande je americká zpěvačka a herečka z Floridy. Navštěvovala Pine Crest School a North Broward Preparatory School. V roce 2008 byla obsazena do vedlejší role roztleskávačky Charlotte v Broadwayském muzikálu 13. Za roli získala cenu National Youth Theatre Association Award.
V roce 2016 vydala své čtvrté album Dangerous Woman a 3. února 2017 zahájila stejnojmennou tour, v rámci které hrála právě na stadionu v Manchesteru.
broken.
— Ariana Grande (@ArianaGrande) 23. května 2017
from the bottom of my heart, i am so so sorry. i don't have words.
Britská policie dnes kvůli podezřelému balíčku dočasně evakuovala autobusové nádraží Victoria v centru Londýna. Po prozkoumání se ale ukázalo, že předmět není nebezpečný.
"Nahlášený podezřelý balíček na autobusovém nádraží Victoria byl odstraněn. Nebyl podezřelý. Díky za trpělivost," uvedla na Twitteru metropolitní policie.
The reported suspect package at Victoria Coach Station has now been cleared. Not suspicious. Thanks for your patience.
— Metropolitan Police (@metpoliceuk) 23. května 2017
Ze světových politiků vyjádřila svou soustrast i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní pravděpodobný teroristický útok zesílí spolupráci Německa a Británie v boji s podobnými opovrženíhodnými útočníky.
'Broken' #ArianaGrande suspends tour after attack at her #Manchester gig kills 22 https://t.co/7FJ7BnsRof pic.twitter.com/1APDOmvklF
— Music-News.com (@MusicNewsWeb) 23. května 2017
Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že policie v britské metropoli zpřísní bezpečnostní opatření. Na ulicích města bude více policistů.
My statement on the barbaric and sickening attack in Manchester last night. London stands with Manchester today. https://t.co/S2dUbSzViG pic.twitter.com/THHp0rWxd8
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) 23. května 2017
Praha jako gesto solidarity s Manchesterem a oběťmi teroru nasvítí dnes večer Petřínskou rozhlednu v barvách Spojeného království.
— DVTV (@DVTVcz) 23. května 2017
Trump: vyjadřuji jménem amerického lidu upřímnou soustrast všem obětem a jejich rodinám. #Manchester
— DVTV (@DVTVcz) 23. května 2017
President Trmp: I will call them losers from now on, because that's what they are, losers. [speaking about attackers]
— dwnews (@dwnews) 23. května 2017
Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil pondělní atentát při koncertě v britském Manchesteru za "cynický a nelidský". Dodal, že je připraven více spolupracovat s Británií na boji proti terorismu, a to jak na bilaterální, tak mezinárodní úrovni. Z prohlášení Kremlu citovala agentura AFP.
Putin také vyjádřil britské premiérce Therese Mayové "upřímnou soustrast". "Doufáme, že strůjci útoku neujdou trestu, jaký si zaslouží," uvádí se v prohlášení.
Na sociálních sítích kolují telefonní čísla do hotelů v Manchesteru, kde se nacházejí především děti, které se během chaosu po výbuchu ztratily. Například v hotelu The Holiday Inn Express je momentálně asi 43 dětí bez rodičů.
Contact these numbers below and use #MissingInManchester If you know anyone that is missing from last nights attacks in Manchester. pic.twitter.com/nBe23siykj
— All About Stockport (@StockportTown) 23. května 2017
Robert Fico odsoudil během jednání Evropského jaderného fóra v Praze noční útok v Manchesteru. Podle Fica je třeba vyslat poselství, že bezpečnost se stává absolutní prioritou Evropy.
"Na místě číslo jedna nemůže být nezaměstnanost, klima, ale bezpečnost lidí, kteří žijí v evropském prostoru. To nás spojuje," uvedl slovenský premiér na adresu Británie. I to je podle něj jedním z důvodů pro další spolupráci s Británií po jejím odchodu z unie.
Teroristický útok v Manchesteru: pic.twitter.com/LaxAD1bCza
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. května 2017
Britská libra na devizovém trhu po teroristickém útoku v Manchesteru oslabuje k euru, dolaru i jenu. Britský akciových trh však díky slabé libře, která pomáhá vývozcům, roste a hlavní index FTSE 100 je blízko rekordního maxima, uvedla agentura Reuters.
"Jediné, co je zajímalo, bylo, zda máme vlastní vodu. Tašky skoro vůbec nekontrolovali, ani se do nich nepodívali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoli ohmatání, jestli u sebe něco nemáme," uvedla pro Český rozhlas Češka Nikola Trochtová, která v době exploze byla v koncertní hale.
Bezpečnostní rámy budou od července nainstalovány na belgických nádražích v Bruselu, Antverpách a Lutychu (Liege), odkud jsou vypravovány mezinárodní vlaky. Uvedly to belgické dráhy SNCB.
Policii nové vybavení umožní u dálkových vlaků provádět namátkové kontroly cestujících a jejich zavazadel s pomocí rentgenu či detektorů kovu podobně, jako je tomu na letištích.
Policie podle Chovance ještě preventivně posílí svou přítomnost v místech s větší koncentrací lidí, tedy i na kulturních a společenských akcích, ačkoli v současné době nemá informace o tom, že by útok v Manchesteru měl bezprostřední vliv na bezpečnost v České republice a že by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí.
"Vyšší ochrana měkkých cílů je naše priorita, a s pořadateli veřejných akcí proto pravidelně komunikujeme," uvedl Chovanec. Současně doplnil, že česká strana bude informace o vyšetřování útoku v Manchesteru průběžně vyhodnocovat a v případě potřeby se ihned sejde společná zpravodajská skupina nebo Bezpečnostní rada státu.
Výroba výbušniny není nic jednoduchého. Není proto vyloučené, že za útočníkem stojí širší logistická teroristická skupina," míní bezpečnostní analytik Bruno Bucherie.
Podle něj jsme dosáhli nové úrovně terorismu, kdy teroristé útočí na děti a mládež a chtějí tak především zasáhnout cit národa.
Útočníci by měli čelit "spravedlnosti v tomto i příštím životě", uvedla ve svém prohlášení britská muslimská rada.
"This is horrific. This is Criminal." Response from @MuslimCouncil on the #ManchesterArena #manchesterattack https://t.co/Ao4P2h3f03 pic.twitter.com/gzttO75o1T
— MCB (@MuslimCouncil) 23. května 2017
Česká policie: Budeme pečlivější při přípravě opatření v rámci sportovních nebo společenských akcí. Více policistů s dlouhými zbraněmi. https://t.co/56mfl2AnJG
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. května 2017
- 12. prosince 1988, Lockerbie (Skotsko) – bomba v letadle Pan Am, pachatel Libyjec Abdal Basat Midžrahí, 270 mrtvých
- 15. srpna 1998, Omagh (Severní Irsko) – atentát ve městě, pachatel Pravá IRA, 29 mrtvých
- 7. července 2005, Londýn – útoky v metru a autobuse, pachatel al-Káida, 52 mrtvých
- 22. května 2017, Manchester – útok během koncertu, nejméně 22 mrtvých
"Je to jeden z nejhorších útoků, jaký jsme v této zemi zažili," uvedla britská premiérka Theresa Mayová. Policie incident podle ní intenzivně vyšetřuje.
"Kromě útočníka zahynulo 22 lidí a 59 bylo hospitalizováno v nemocnicích po celém Manchesteru," shrnula Mayová. "Víme, že mezi zabitými a zraněnými bylo hodně dětí," dodala. Uvedla také, že policie a bezpečnostní složky se snaží pochopit styl uvažování pachatelů a bránit se tak tomuto násilí.
"Identita útočníka je již známa, nebude však zatím zveřejněna," uvedla Mayová na tiskové konferenci.
Britská premiérka May: Do akce se včera zapojilo na 400 policistů.
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. května 2017
Mayová mimo jiné poděkovala všem, kteří pomohli rodinám a blízkým obětí a zraněných. Premiérka dnes navštíví Manchester, kde bude držet tryznu spolu se starostou města a dalšími politiky.
Bylo evakuováno nákupní středisko Arndale v Manchesteru. Svědci slyšeli velkou ránu. Záběry na sociálních sítích ukazují prchající lidi.
Everyone's just come running from the direction Arndale centre. I don't know what's happened. pic.twitter.com/hovYRsluwz
— Charlotte Dobson (@dobsonMEN) 23. května 2017
Paula Robinsonová odvedla do bezpečí desítky dětí. Dovedla je do nedalekého hotelu Holiday Inn. Vzápětí zveřejnila své telefonní číslo na sociálních sítích, aby jí rodiče dětí mohli zavolat.
Podle BBC policie neuvedla důvod k evakuaci nákupního střediska Arndale, které se nachází v samotném centru Manchesteru. Jejich zpravodaji jedna svědkyně řekla, že slyšela střelbu. Objevují se také zprávy o údajném zatčení. Podle agentury Reuters se centrum v této chvíli opět otevírá.
Armed police and sniffer dogs at scene #ManchesterArndale pic.twitter.com/xYjhijHacr
— Lars Bevanger (@lbevanger) 23. května 2017
Podle listu Manchester Evening News byl dnes ráno na jihu Manchesteru v souvislosti se včerejším útokem zatčen 23letý muž.
With regards to last night’s incident at the Manchester arena, we can confirm we have arrested a 23-year-old man in South Manchester.
— G M Police (@gmpolice) 23. května 2017
V nákupním centru Arndale v Manchesteru, které bylo dočasně uzavřeno, byl podle listu Manchester Evening News zatčen také jeden muž. Jeho zadržení ale nijak nesouvisí s pondělním útokem na koncertě.
První obětí, jejíž identita byla zveřejněna, je teprve 18letá studentka Georgina Callanderová.
First victim of #Manchester attack named as student Georgina Callander https://t.co/iKAvcHHEPZ pic.twitter.com/fxyJWwopv5
— ITV News (@itvnews) 23. května 2017
"Celý národ je šokován smrtí a zraněním tolika lidí, dospělých i dětí, kteří si včera v Manchesteru užívali koncert. Chtěla bych vyjádřit hluboký obdiv k tomu, jakým způsobem obyvatelé Manchesteru reagovali na tento barbarský čin: tak lidsky a se soucitem," uvedla královna.
Útok cílil i na děti, teroristé chtějí Británii zastrašit. Je však nepředstavitelné, že by nějaký britský politik navrhl, aby se Spojené království z bojů proti IS stáhlo. Přesně o to džihádisté usilují. A hodlají zasévat nenávist proti islámu, což se jim bohužel zhusta daří. Ani snad nemá smysl opakovat, že islám vraždění dětí nepovoluje. Komentář čtěte zde.
V Británii už několik měsíců platí zvýšené riziko atentátu. Teroristé ale často útočí ještě před bezpečnostní kontrolou. Znovu se tak vrací věčný problém. Na každé akci, kde je velký počet lidí, musí kontroly někde začínat. Za určitým bodem nelze zajistit, aby nikdo nenesl výbušniny či zbraně. Ať už na sobě, nebo v batohu.
K útoku na koncertě v Manchesteru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Učinila tak prostřednictvím své propagandistické agentury Amaq. Britská policie tvrzení zatím neokomentovala.
Islámský stát (IS) se však často přihlašuje k teroristickým útokům v Evropě – přestože někdy jsou útočníci pouze radikály, kteří s idejemi IS sympatizují, aniž by byli na organizaci napojeni.
Jít na koncert americké hvězdičky Ariany Grande znamená pro dospívající totéž co pro malé děti setkání s Annou a Elsou z pohádky Ledové království. Arianu proslavila role v americkém teenagerském sitcomu Victorious (V jako Victoria), po níž se začala více věnovat zpěvu. Od roku 2012 vydala tři alba: Yours Truly, My Everything a Dangerous Woman. Je tak zřejmé, že terorista, jenž stojí za včerejším útokem na včerejším manchesterském koncertě, chtěl zaútočit hlavně na děti a mládež.
Londýnská O2 Arena, kde se má odehrát následující koncert Ariany Grande, přijala podle svého vyjádření zvýšená bezpečností opatření.
Minutou ticha uctí oběti útoku v Manchesteru také filmaři a hosté filmového festivalu v Cannes, oznámili organizátoři akce.
Irský herec Colin Farrell, který má v soutěži v Cannes dva filmy, řekl, že útok na koncert, jehož se účastnili hlavně děti a teenageři, je "útokem na lidstvo, útokem na společnost a útokem na srdce, životy a mysl nevinných lidí".
Nejmladší oběť teroristického útoku na koncertě v Manchesteru chodila na základní školu, informovala BBC.
The BBC has been told that the youngest victim of the Manchester Arena attack was of primary school age. The rest were older children/adults
— Daniel Sandford (@BBCDanielS) 23. května 2017
We stand in absolute solidarity with the people of the United Kingdom. pic.twitter.com/X6fUUxxYXE
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23. května 2017
Ozbrojená policie a protiteroristické jednotky podnikají zátahy na jižním okraji Manchesteru.
Manchester terror attack: police just raided flats in Chorlton pic.twitter.com/kXCgl20sh5
— Nazia Parveen (@NParveenG) 23. května 2017
Sebevražedný atentátník z Manchesteru byl zřejmě britským občanem, případně ve Spojeném království žil. Uvedl to zpravodajský portál BBC s tím, že tato informace prozatím nebyla úřady potvrzena.
We can't even believe this. Manchester, you're doing us proud. https://t.co/4IGf25Qa7R pic.twitter.com/1tq4n4JccG
— Manchester News MEN (@MENnewsdesk) 23. května 2017
Americký prezident Donald Trump si telefonoval s britskou premiérkou Theresou Mayovou v souvislosti s útokem v Manchesteru. Trump a Mayová se shodli, že útok byl "obzvlášť nemravný a zkažený".
Policie provedla zátah v domě, kde bydlel údajný útočník, informuje tamní list Manchester Evening News. K razii v oblasti Fallowfield na předměstí Manchesteru došlo už dopoledne v 10:30 SELČ.
"Bylo tady asi 20 ozbrojených policistů s kulomety. Dalších 20 uniformovaných policistů čekalo venku," vypověděl jeden z rezidentů.
Desítky zraněných zůstávají nadále v nemocnicích, stav některých z nich je velice vážný, mezi nimi jsou také děti mladší 16 let.
V oblasti Fallowfield na jihu Manchesteru policie řízeně odpálila výbušninu. Našla ji na adrese, která je spojovaná s útočníkem ze včerejšího koncertu. Uvedla to stanice Sky News.
Noční teroristický útok v Manchesteru odsoudil také papež František. Označil jej za barbarský a obzvláštní smutek vyslovil nad tím, že oběťmi je řada dětí a mladých lidí. Informovala o tom agentura AP.
Prime Minister and Home Secretary arriving at GMP police headquarters pic.twitter.com/mrRWsTiuko
— Daniel Sandford (@BBCDanielS) 23. května 2017
Polské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi osobami, které se po útoku v Manchesteru pohřešují, jsou i polští občané.
CONFIRMED: Polish MFA says Polish citizens are among the people missing after last night's terrorist attack in Manchester.
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) 23. května 2017
Identifikace mrtvých a zraněných stále pokračuje, výčet národností není znám. České ministerstvo zahraničí ale nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.
Televize Al Jazeera upozorňuje na řadu falešných zpráv, které se po včerejším útoku v Manchesteru šíří na sociálních sítích.
Don't believe these fake stories about the #Manchester Arena attack. pic.twitter.com/Vco7ducNul
— Al Jazeera English (@AJEnglish) 23. května 2017
28 EU flags at half mast. pic.twitter.com/FOimEsoqsl
— Daniel Boffey (@DanielBoffey) 23. května 2017
Nejmladší oběť teroristického útoku na koncertě v Manchesteru chodila na základní školu, informovala BBC. Podle listu The Telegraph jde o osmiletou Saffie Rose Roussosovou, která byla na koncertě s matkou a sestrou. Ty jsou obě ve vážném stavu v nemocnici.
"Naše společnost je silnější než vaše nenávist," vzkázal v odpoledním prohlášení teroristům šéf německých sociálních demokratů a jejich kandidát na post kancléře Martin Schulz. Teroristé podle něj neuspějí ve snaze narušovat otevřenou a tolerantní společnost.
Kvůli aktuální situaci budou během sobotního finále FA Cupu mezi Chelsea a Arsenalem zvýšena bezpečnostní opatření na londýnském stadionu Wembley.
Lidé, kteří byli v pondělí na koncertu Ariany Grande, mluví o špatné bezpečnosti. "Vůbec nekontrolovali tašky, neviděla jsem, že by někomu tašku zkontrolovali," řekla stanici Sky News Dawn Waddyová, která na koncert přišla s dcerou Holly.
Obchodní centrum Arndale je po evakuaci již celé znovu otevřené.
Koncertní hala Manchester Arena, kde se konal včerejší koncert, vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje soustrast rodinám obětí teroristického útoku. "Pomáháme policii, jak nejlépe umíme," uvádí a vyzdvihuje pohotovost bezpečnostních složek.
— Manchester Arena (@ManchesterArena) 23. května 2017
Šéf amerických tajných služeb Dan Coats uvedl, že Spojené státy zatím nemají informace, které by potvrdily, že za útokem v Manchesteru stojí skutečně tzv. Islámský stát (IS).
Islámský stát se k teroristickým útokům v Evropě přihlašuje poměrně často, přestože někdy jsou útočníci pouze radikály, kteří s idejemi IS sympatizují, aniž by byli na organizaci napojeni.
Pietní akce za oběti včerejšího teroristického útoku se bude konat dnes mezi šestou a sedmou hodinou místního času (17. – 18. hod. středoevropského času) na Albert Square před radnicí Manchesteru.
Minutu ticha za oběti útoku v Manchesteru drželi i členové skotského parlamentu.
The Scottish parliament has just observed a minute's silence for the victims of last night's attack. pic.twitter.com/QGocWD0sRg
— Jamie Ross (@JamieRoss7) 23. května 2017
Podle britské premiérky Theresy Mayové nyní policie a zpravodajské služby zjišťují, zda za útokem v Manchesteru nestojí větší skupina.
- V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
- V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
- Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
- Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. Podle britské premiérky Theresy Mayové zná identitu útočníka.
- Během atentátu zřejmě útočník zemřel. Policie ale zatím neví, zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace.
- K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
- Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi. Pohřešují se však dva Poláci.
- Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Několik lidí také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
Britská metropole Londýn chystá v souvislosti s teroristickou hrozbou bezpečnostní opatření při konání následujících letních událostí.
Policie bude hlídkovat na všech klíčových místech v Londýně. Zvláštní navýšení jednotek je plánováno pro fotbalový stadion ve Wembley a rugbyový stadion Twickenham.
V důsledku teroristického útoku se dnes britské politické strany dohodly, že pozastaví kampaň před parlamentními volbami, které se konají 8. června. Není to úplně neobvyklá situace, předvolební kampaň už byla v historii pozastavena několikrát.
V loňském roce byla po vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové pozastavena kampaň před referendem o setrvání v Evropské unii.
V roce 2005 politické strany pozastavily kampaň po smrti papeže Jana Pavla II.
A v roce 1997, když zemřela princezna Diana, byla zase pozastavena kampaň před skotským referendem, ve kterém si obyvatelé odhlasovali vznik samostatného skotského parlamentu.
Teroristický útok v Manchesteru si vyžádal celkem 120 zraněných. S odkazem na záchranné služby to uvedl list Manchester Evening News.
Celkový počet lidí, kteří utrpěli nějaké zranění, se stále aktualizuje. V nemocnicích je hospitalizováno 59 lidí. Mnoho z nich - včetně dětí - bojují s vážnými zraněními.
Policie potvrdila identitu třetí oběti. Byl jí 26letý John Atkinson z města Radcliffe, které leží na sever od Manchesteru.
Americká televizní stanice CBS tvrdí, že pachatelem teroristického útoku v Manchesteru je 23letý Salman Abedi, který byl údajně britským úřadům znám již před útokem. Zpráva je to nicméně nepotvrzená.
Britská policie od rána apelovala na obyvatele, aby v rámci plynulého policejního vyšetřování nesdíleli žádné spekulace o útočníkovi.
Royal Children's Hospital v Manchesteru ošetřuje také 12 dětí zraněných po včerejším útoku. Na Twitteru děkuje lidem a firmám, kteří poslali krabice s jídlem pro postižené rodiny. Děti v nich najdou i chipsy a popcorn.
Just some of the generous donations to our staff from local business & public. #thankyou #rmchfamily pic.twitter.com/Lth8JxgHAS
— RMCHosp (@RMCHosp) 23. května 2017
Policie děkuje všem, kteří k sobě vzali několik dětí po včerejším výbuchu - včetně hotelů blízkých hale Manchester Arena. Podle policistů už v hotelích nejsou žádné osamělé děti bez rodiny.
Remember, follow @GMPolice for official updates pic.twitter.com/t1HuFL5zXW
— G M Police (@gmpolice) 23. května 2017
Zpěvačka Ariana Grande, po jejímž vystoupení došlo v Manchesteru k útoku, odložila ostatní koncerty v rámci svého turné. Uvedl to server CNN.
List Manchester Evening News vybral už přes 360 tisíc liber pro pozůstalé, píše BBC.
Informaci o tom, že útočníkem byl 23 Salman Abedi kromě CBS následně přinesla také agentura AP s odvoláním na americké úřední zdroje.
Již dříve informoval na Twitteru zpravodaj BBC, že pachatel byl Brit nebo původem z Británie. Upozornil ale, že úřady to ještě oficiálně nepotvrdily.
Podle dvou nejmenovaných amerických zdrojů, které cituje agentura Reuters, Abedi do Manchesteru přicestoval vlakem z Londýna.
Skupina Take That, která měla tento týden třikrát vystoupit v zasažené hale v Manchesteru, odložila koncerty na neurčito.
Theresa May signs a book of condolence at Manchester town hall after the terror attack at the city's arena pic.twitter.com/L5BDBvAwNc
— Arj Singh (@singharj) 23. května 2017
Policie potvrdila, že útočníkem v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi. S odkazem na policejního šéfkonstábla to uvedl server The Guardian.
- V pondělí po půl jedenácté hodině večer otřásl koncertní halou v Manchesteru výbuch.
- V hale právě končil koncert zpěvačky Ariany Grande, na který přišlo mnoho posluchačů - především teenagerů a dětí s rodiči.
- Nejméně 22 lidí je mrtvých a 59 zraněných. Nejmladší oběti bylo osm let.
- Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin.
- Policie potvrdila, že útočníkem v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi. Nejspíš pocházel přímo z Manchesteru.
- Během atentátu zřejmě sám útočník zemřel. Policie ale zatím neuvedla, zda jednal sám nebo byl členem nějaké organizace.
- K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Americké tajné služby však jeho zapojení zatím nepotvrdily.
- Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli i nějací Češi. Pohřešují se však dva Poláci.
- Britská policie provedla několik razií poblíž adresy spojené s údajným útočníkem. Několik lidí také zatkla a provedla jeden kontrolovaný výbuch.
Jméno Salman Abedi se už v médiích objevilo, ale věk byl udán jako 23 let. Dále se spekuluje o tom, že pachatel měl britské občanství nebo se přinejmenším v Británii narodil.
Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém provedlo dnes policejní komando zásah. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.
"Mohu potvrdit, že mužem podezřelým z včerejšího večerního krutého útoku, je 22letý Salman Abedi. Nicméně dosud nebyl formálně identifikován," uvedl dnes v podvečer manchesterský policejní šéf Ian Hopkins.
Na náměstí svatého Alberta v Manchesteru se dnes večer k pietní akci za oběti pondělního teroristického útoku shromáždily tisíce lidí.
Lidé přišli s květinami a někteří přinesli narychlo vytištěná hesla se srdcem hlásající: "Miluji MCR (Manchester)". Početná je přítomnost policejních sil a novinářů.
Zhruba 20 minut po 18:00 místního času drželi přítomní minutu ticha za oběti.
Manchesterský starosta Eddy Newman předtím řekl, že obyvatelé města si navždy oběti atentátu zapamatují a budou čelit teroristům spoluprací na budování soudržné a přitom rozmanité společnosti. "Nás je mnoho, jich je málo," zdůraznil Newman.
Češi budou moci kondolovat blízkým obětí nočního útoku v Manchesteru od středy na britském velvyslanectví v Praze. Britská velvyslankyně Jan Thompsonová zároveň poděkovala Česku za podporu.
This is incredible. https://t.co/4IGf25Qa7R pic.twitter.com/ZMr8yjQt5J
— Manchester News MEN (@MENnewsdesk) 23. května 2017
Policie má zřejmě k dispozici video záznam zachycující útočníka před manchesterskou arénou. Podle informací serveru The Guardian ukazuje, že šlo o sebevražedný útok a že pachatel měl výbušné zařízení nejspíš schované v batohu. Pravděpodobně se jednalo o podomácku vyrobenou bombu.
Útočník měl u sebe údajně i průkaz totožnosti. Muž, o kterém hovoří policie - tedy Salman Abedi - se podle serveru narodil libyjským rodičům, kteří do Velké Británie uprchli před režimem Muammara Kaddáfího.
Některé evropské metropole zhasnou dnes o půlnoci světla ozařující jejich nejznámější památky, aby tak uctily 22 obětí pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru. Ve tmě se například ocitne pařížská Eiffelova věž nebo římské Koloseum.
Police are doing the rounds of the mosques in Manchester to check they are not being targeted. pic.twitter.com/mPJyvk19KE
— steven morris (@stevenmorris20) 23. května 2017
Berlín tentokrát nebude mezi evropskými metropolemi, kteréo půlnoci zhasnou světla na významných stavbách nebo je naopak na znamení solidarity nechají ozářit v národních barvách země, kterou zasáhl teroristický útok.
Ohledně těchto pietních aktů se už také na internetu vyrojily uštěpačné poznámky, že při množícím se počtu teroristických činů volí metropole úsporné varianty solidarity, tedy zhasnutí světel, oproti pracnějšímu výběru národních barev.
Britská libra po teroristickém útoku zpočátku oslabovala k euru, dolaru i jenu, nakonec však její ztráty nebyly výrazné. Podle analytiků měl atentát v Manchesteru také jen malý přímý dopad na akcie.
Britská premiérka Theresa Mayová večer řekla, že nelze ignorovat, že širší skupina lidí může být napojena na útok v Manchesteru.
Velká Británie zvýší stupeň ohrožení terorismem, protože hrozba dalšího útoku je bezprostřední. Premiérka zároveň řekla, že s ochranou veřejných akcí pomůže armáda.
Vážení čtenáři,
dnešní on-line reportáž končí. Dění okolo vyšetřování útoku v Manchesteru budeme sledovat i v následujících dnech.
Redakce HN.
Zmatek a řev. Záběry ze stadionu v Manchesteru, kde po výbuchu umírali lidé
Svědci o teroru v Manchesteru: Lidé padali, holky brečely, ženy měly otevřené rány
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist