Izraelská vláda v neděli schválila řadu kroků, které mají usnadnit život Palestincům žijícím na okupovaných územích. Oznámila to v pondělí agentura AFP s odkazem na sdělení izraelských úřadů. Opatření jsou vstřícným gestem vůči prezidentu USA Donaldu Trumpovi, který v pondělí přijíždí do Izraele na návštěvu.

Vláda USA se snaží přesvědčit obě strany izraelsko-palestinského konfliktu ke vstřícnosti, což by mělo vést k obnovení mírových rozhovorů.

Nová opatření byla "přijata na žádost prezidenta USA jako krok k posílení důvěry", uvedla AFP s odvoláním na prohlášení kabinetu.

Jedním z přijatých kroků je rozšíření provozu na takzvaném Allenbyho mostě, který spojuje okupovaný Západní břeh Jordánu s Jordánskem. Most bude nyní k dispozici nepřetržitě, 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Izrael po obsazení Západního břehu před padesáti lety kontroluje všechny přechody z tohoto území do sousedního Jordánska.

Vláda se rovněž rozhodla rozšířit provozní dobu na přechodu u města Tulkarm na severu Západního břehu. Denně touto cestou směřují do Izraele za prací desetitisíce Palestinců.

Uvolněna byla také některá pravidla pro využití půdy a stavebních pozemků, sdělil AFP bez dalších podrobností izraelský vládní úředník.

Trump v pondělí přijíždí do Izraele v rámci své první zahraniční cesty.

Část místních médií sice opatrně mluví o tom, že by mohl oznámit obnovení mírových rozhovorů, další však upozorňují, že půjde především o to, aby se americký prezident ve složité problematice izraelsko-palestinských vztahů zorientoval.