Severní Korea potvrdila, že "úspěšně" odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu přihlížel i vůdce Kim Čong-un. Podle severokorejské státní agentury KCNA je systém připraven k vojenskému využití.
Na žádost Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, které nový odpal severokorejské rakety ostře odsoudily, se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN. Ta již v pondělí označila počínání Pchjongjangu za provokaci. Test kritizovala i Čína, zároveň ale vyzvala všechny ke zdrženlivosti.
Podle KCNA je otestovaná zbraň napříště připravena pro využití ve vojenských operacích. Na odpálení rakety údajně dohlížel Kim Čong-un a "schvaluje nasazení tohoto zbraňového systému".
Podle agentury AFP šlo o pozemní verzi rakety Pukkuksong-2 odpalované jinak z ponorek a poháněné pevným palivem. "Taktické a technické údaje jsou v souladu s požadavky strany a tento typ rakety se má rychle začít vyrábět ve velkém s cílem vyzbrojit strategické síly severokorejské lidové armády," citovala KCNA severokorejského vůdce.
Severní Korea v neděli z oblasti severně od Pchjongjangu odpálila balistickou raketu, která uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova.
RB OSN v pondělí před úterním mimořádným zasedáním, o které požádaly USA, označila podle AP raketový test za do očí bijící a provokativní akt odporující sankcím.
Rada bezpečnosti bude podle francouzského zastoupení v úterý diskutovat o nových sankcích.
Japonsko vyjádřilo ostrý protest proti dalšímu raketovému testu, který je podle něho jasným a nepřijatelným porušením rezoluce OSN. Znepokojení dal najevo mimo jiné i Washington.
Japonský premiér Šinzó Abe chce, aby se severokorejské raketové testy dostaly také na program jednání summitu zemí G7, který bude tento měsíc v Itálii.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters zopakovala, že Peking nesouhlasí s raketovými aktivitami KLDR, které jsou v rozporu s rezolucemi OSN.
Zároveň ale naléhala, aby všechny zúčastněné strany zachovaly klid a zdrženlivost, což je výzva, kterou Čína v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Peking je prakticky jediným diplomatickým spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale roste jeho nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Čínu tlačí USA.
Předchozí test balistické rakety Severní Korea podnikla minulou neděli. Také ten označila za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. Šlo o raketu Hwasong-12, která letěla zhruba 700 kilometrů.
Nedělní test byl 11. severokorejskou zkouškou rakety od začátku roku. Loni byly takových testů desítky a dvakrát šlo o jadernou zkoušku.
Severní Korea zesiluje své úsilí o vyvinutí mezikontinentální balistické rakety schopné donést jadernou hlavici až do Ameriky. Prezident Donald Trump ujistil, že to se nestane.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist