Severní Korea v neděli z oblasti severně od Pchjongjangu odpálila balistickou raketu, která uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova. Informovali o tom zástupci jihokorejské armády. Japonsko vyjádřilo ostrý protest proti dalšímu raketovému testu, který je podle něho jasným a nepřijatelným porušením rezoluce OSN. Znepokojení dal najevo i Washington a v Radě bezpečnosti OSN se kvůli této události chystají konzultace.
Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že raketa dopadla mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska a že nejsou informace o tom, že by poškodila nějaké lodě nebo letadla. Podle Bílého domu měla střela kratší dolet než ty, které Severokorejci odpálili při posledních třech zkouškách.
Podle Bílého domu měla střela kratší dolet než ty, které Severokorejci odpálili při posledních třech zkouškách. "Pokračující zkoušky jsou zklamáním, znepokojují nás," řekl v rozhovoru s televizí americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který v Rijádu doprovází na návštěvě prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy žádají KLDR, aby s podobnými testy přestala a budou na ni nadále vyvíjet ekonomický a diplomatický tlak.
Zatímco v Japonsku a Jižní Koreji se kvůli nejnovější raketové zkoušce sejdou nejdůležitější činitelé, Čína, jediný blízký spojenec severokorejského režimu, na počínání Pchjongjangu zatím nereagovala.
Předchozí test balistické rakety Severní Korea podnikla minulou neděli. Označila ho za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. KLDR má zkoušky balistických raket zakázány Radou bezpečnosti OSN. Ta v úterý Pchjongjangu pohrozila, že pokud bude odpalování raket pokračovat, uvalí na něj přísnější sankce.
Podle agentury AP američtí, japonští a jihokorejští diplomaté ve Spojených národech navrhli, aby nové raketové zkoušce Severní Koreje byly věnovány další konzultace v Radě bezpečnosti. Jednání za zavřenými dveřmi by se podle nich mělo uskutečnit v úterý, ale schůzka zatím nebyla oficiálně oznámena.
Nedělní test je druhý od nedávného nástupu Mun Če-ina do funkce jihokorejského prezidenta. Nová hlava státu prosazuje umírněný přístup ke KLDR, s níž Jižní Korea od války v 50. letech minulého století oficiálně neuzavřela mírovou smlouvu. Mun tvrdí, že za určitých podmínek by se do Pchjongjangu vydal a že dialog se Severokorejci musí jít ruku v ruce se sankcemi.
Severní Korea výzvy, aby svůj raketový a jaderný program zastavila, dlouhodobě ignoruje a tvrdí, že jde o její právo na sebeobranu. Jejím cílem je vyrobit takovou střelu, která by dokázala zasáhnout pevninu Spojených států.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist