Volby v nejlidnatější německé zemi - Severním Porýní-Vestfálsku - v neděli vyhráli podle odhadů veřejnoprávní televize ARD křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií. Dosavadní vláda sociálních demokratů a Zelených tak v tomto velkém západoněmeckém regionu končí. Hlasování ve spolkové zemi, která má téměř 18 milionů obyvatel, bylo svým způsobem generálkou před parlamentními volbami v září.

Křesťanskodemokratické unii (CDU) upřesněný odhad výsledků přisoudil 33 procent hlasů, zatímco sociální demokracii (SPD), která byla dlouho favoritem voleb, 31,5 procenta. CDU si tak oproti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD více než sedm procentních bodů ztratila.

Jde o její vůbec nejhorší poválečný výsledek v této spolkové zemi, která je jinak její tradiční baštou.

V zemském sněmu v Düsseldorfu zasednou ještě svobodní demokraté (FDP) se 12,7 procenta, Zelení se 6,3 procenta a Alternativa pro Německo (AfD) se 7,3 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo tak už bude zastoupena ve 13 z celkem 16 zemských sněmů.

Pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského parlamentu dost možná zůstane Levice se 4,9 procenta, ze sněmu jistě vypadnou Piráti s 0,9 procenta.

Novou vládní koalici bude podle všeho sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Populární politička jen několik minut po uzavření volebních místností oznámila odchod z čela SPD v Severním Porýní-Vestfálsku. Končí i ve funkci místopředsedkyně strany na celoněmecké úrovni.

Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, jenž v lednu ve straně vzbudil obrovské naděje, které se ale zatím nepodařilo proměnit ve volební výsledky, nedělní výsledek označil za jasnou porážku.

"Je to těžký den pro SPD i pro mě osobně," prohlásil. Média už volby označují za katastrofu pro sociální demokraty.

V Severním Porýní-Vestfálsku může nyní vzniknout velká koalice CDU a SPD, koalice CDU, FDP a Zelených nebo vláda CDU a FDP. Ta by ale podle nynějších odhadů měla v zemském parlamentu většinu jediného hlasu, když by obsadila 91 křesel ze 181. Lídr CDU Laschet se už nechal slyšet, že chce jednat se všemi demokratickými stranami.

Nedělní výsledek znamená, že sociální demokraté letos na zemské volby s CDU prohrávají nečekaně už 0:3, což nepřidává jejich vyhlídkám na úspěch v podzimních parlamentních volbách.

V celoněmeckých průzkumech už přitom za konzervativní unií CDU/CSU zaostávají o deset procentních bodů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist