Soud v indonéském hlavním městě shledal křesťanského guvernéra Jakarty vinným z urážky Koránu a odsoudil jej ke dvěma letům vězení. Přísný verdikt soudu byl překvapující, protože prokuratura žádala pro guvernéra dvouletý podmíněný trest. Západní tiskové agentury uvedly, že rozsudek poškodil pověst Indonésie jako země, v níž se uplatňuje islám v umírněné podobě.
Guvernér Basuki Tjahaja Purnama, který je křesťan a příslušník menšinového etnika Číňanů, byl sice v dubnových volbách poražen, nicméně úřad měl zastávat až do října. Ve funkci ho nyní přechodně nahradí jeho zástupce.
"Odvoláme se," stačil pronést guvernér, zatímco dav konzervativních muslimů před budovou soudu oslavoval verdikt skandováním Alláhu akbar! (Bůh je veliký!).
Purnama byl následně převezen do věznice na východě Jakarty. Podle agentury AP se poté před káznicí shromáždily stovky guvernérových příznivců, kteří se tlačili na mříže a snažili se je prorazit. Účastníci protestu rovněž zablokovali dopravu, pálili pneumatiky a odmítli místo opustit, dokud nebude Purnama propuštěn. V metropoli byly rozmístěny tisíce policistů pro případ, že by se rozpoutaly násilnosti, což se ale zatím nestalo, napsala agentura Reuters.
Purnama je nadále velmi oblíben u příslušníků střední třídy v Jakartě. Je oceňován jako politik, který netoleruje korupci. Chaotickou a v mnohém špatně fungující Jakartu chtěl změnit v čistší, spořádanější a výkonnější město podobné Singapuru, v čemž se mu podařilo učinit jistý pokrok, uvedla agentura AP.
Indonéský prezident Joko Widodo, který byl doposud Purnamovým spojencem, vyzval občany, aby respektovali soudní proces a verdikt soudců. Uvedl, že vláda do tohoto procesu nemůže zasahovat. Rada OSN pro lidská práva vyjádřila nad rozsudkem znepokojení a apelovala na indonéskou vládu, aby přehodnotila zákony týkající se rouhačství. Mezinárodní organizace Human Rights Watch proces označila za obrovský zvrat dosavadní politiky náboženské tolerance v největší muslimské zemi na světě.
Prokuratura trest navrhla pouhý den poté, co Purnama ve druhém kole voleb jakartského guvernéra podlehl někdejšímu ministrovi školství, muslimovi Aniesovi Baswedanovi.
Purnama během předvolební kampaně obvinil své protivníky, že zneužívají veršů Koránu v politickém boji. Muslimští odpůrci křesťanského guvernéra podle něj často citovali verš Koránu, který podle některých interpretací zakazuje muslimům žít pod nadvládou nemuslimů. Purnama se později omluvil, nemyslí si ale, že se dopustil rouhání, jak tvrdí prokuratura.
Proti guvernérovi v uplynulých měsících demonstrovaly tisíce muslimů, což ohrožovalo i vládu prezidenta Joka Widoda, Purnamova předchůdce v čele Jakarty. Vlivná funkce guvernéra desetimilionové metropole je považována za odrazový můstek do prezidentských voleb v roce 2019.
Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě. V zemi je i početná křesťanská a hinduistická komunita a příslušníci stovek různých etnických skupin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist