Rozlícení stoupenci makedonského expremiéra Nikoly Gruevského ve čtvrtek násilím vtrhli do budovy parlamentu a při potyčkách s policií a poslanci zranili šéfa opozice Zorana Zaeva, který získal koalicí s Albánci většinu a měl by se stát novým premiérem. Informovala o tom média, podle nichž byla důvodem jejich vpádu do Národního shromáždění zpráva, že předsedou sněmovny byl zvolen albánský poslanec Talat Xhaferi.

Parlament je zablokovaný od prosincových předčasných voleb. Gruevského strana VMRO-DPMNE, která do voleb vládla, totiž doposud znemožňovala ustavení nového zákonodárného sboru. Strana sice volby vyhrála, ale jen těsně a potřebovala získat koaličního partnera mezi stranami albánské menšiny. To se jí ale kvůli jejich podmínkám nepodařilo, na rozdíl od Zaevova Sociálnědemokratického svazu (SDSM), který slíbil vyjít požadavkům Albánců vstříc.

Gruevski kvůli tomu rozpoutal kampaň, v níž nařkl Zaeva ze zrady země. Obvinil ho, že splněním podmínek Albánců umožní zcela změnit ústavní pořádek, což nakonec povede k rozpadu a zániku státu. Prezident Ďorge Ivanov, který vyšel rovněž z řad VMRO-DPMNE, kvůli tomu doposud odmítá Zaevovi svěřit mandát k sestavení nové vlády, a to přes silný tlak USA a EU.

Napětí vyvolané touto politickou krizí v Makedonii neustále roste. Nacionalisticky rozvášnění stoupenci Gruevského přitom už několikrát pohrozili, že pokud bude ustavena Zaevova koaliční vláda s Albánci, "poteče krev".

Poslanci za VMRO-DPMNE už řadu týdnů blokují jednací sál 120členné sněmovny, aby zabránili zvolení jejího nového předsedy. Zástupci SDSM a albánských stran se proto dnes rozhodli schůzi s volbou provést v jiných prostorách budovy zákonodárného sboru. Zaev pak po hlasování oznámil, že 67 hlasy byl zvolen Xhaferi, který se tak vůbec poprvé stal albánským šéfem Národního shromáždění od vyhlášení nezávislosti Makedonie v roce 1991. V reakci na tuto zprávu vzali přívrženci Gruevského parlament útokem.

Sociální demokraté odmítají, že chystají zásadní ústupky Albáncům, jež by zemi ohrozily. Podle nich skutečným důvodem odporu proti Zaevově koaliční vládě nejsou ani tak požadavky stran zastupujících albánskou menšinu, jako to, že splní hrozbu a dotáhne do konce vyšetřování trestných činů ve vysokých kruzích, z nichž jsou podezřelí hlavně politici z VMRO-DPMNE, včetně Gruevského.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist