Turecké úřady ve středu podnikly další kroky vůči lidem údajně spojeným s duchovním Fethullahem Gülenem, kterému úřady připisují zosnování loňského nezdařeného převratu. Policie při velkém zátahu po celé zemi zadržela přes tisíc lidí. O několik hodin později státní agentura Anadolu oznámila, že bylo mimo službu postaveno více než devět tisíc policistů podezřelých z napojení na Gülena.

Ministr vnitra Süleyman Soylu řekl, že jedna z nejrozsáhlejších akcí proti Gülenovým přívržencům byla zaměřena na síť, která pronikla do policejních sil a jíž se říká tajní imámové. "Je to významný krok Turecké republiky," řekl ministr novinářům. Do zátahu, při němž bylo zadrženo 1120 lidí, bylo podle tureckého tisku nasazeno 8500 policistů a agentů.

V Istanbulu byly vydány zatykače na 390 osob a více než 170 z nich bylo zatčeno. Další velká skupina zadržených je ze západotureckého Izmiru. Podle policejní zprávy budou všichni zatčení převezeni do Ankary.

Další čistka se nevyhnula ani samotným policistům. Podle televize CNN Türk bylo dočasně suspendováno 9103 příslušníků policie, které úřady podezírají z možných vazeb na Gülena. Není jasné, zda spolu oba středeční kroky nějak souvisejí.

Po pokusu o převrat vláda zahájila rozsáhlé čistky v armádě a státní správě, o práci tak přišlo více než 125 tisíc lidí, včetně soudců a učitelů. Zatčeno bylo na 40 tisíc osob. Ve vazbě skončili také novináři a opoziční poslanci, které vláda viní z podpory teroristické organizace, za kterou kabinet označuje právě i Gülenovo hnutí.

Gülen popírá obvinění, která proti němu Turecko vzneslo. Žije v USA a Turecko zatím marně žádá Washington o jeho vydání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist