Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová by v předčasných červnových volbách mohla v Dolní sněmovně získat drtivou většinu 114 poslanců. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury YouGov pro středeční vydání deníku The Times.

V 650členné sněmovně Konzervativní strana podle sondáže YouGov může získat 382 křesel, zatímco hlavní opoziční rival, Labouristická strana, 179 mandátů. Dalších 56 křesel připadne Skotské národní straně, 10 liberálním demokratům a 23 mandátů ostatním stranám, uvádí průzkum.

Rozhodnutí uspořádat předčasné volby oznámila Mayová nečekaně v úterý. Svůj krok zdůvodnila nejednotností současného parlamentu v otázkách chystaného odchodu Británie z Evropské unie.

Mayová odmítla účast v předvolebních televizních debatách

Theresa Mayová ve středečním rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedla, že se nebude účastnit televizních debat před plánovanými červnovými předčasnými parlamentními volbami. Řekla, že se raději stýká s voliči osobně.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn premiérku kritizoval, že odmítáním účasti v televizních debatách se snaží vyhnout přímé konfrontaci. "Uspořádejme debaty. Demokracie je potřebuje a Britové si je zaslouží," řekl Corbyn.

Podobně se vyjádřil také vůdce opozičních liberálních demokratů Tim Farron, který premiérku obvinil, že pohrdá veřejností. "Britové by měli mít možnost sledovat, jak potenciální vůdci diskutují o budoucnosti naší země," řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist