Desítky tisíc Američanů v sobotu v řadě měst Spojených států vyšly do ulic, aby protestovaly proti tomu, že americký prezident Donald Trump odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Podle agentury Reuters to byla v předchozích čtyřiceti letech běžná praxe amerických prezidentů. V kalifornském Berkeley se však při pochodu spolu střetly skupiny kritiků a fanoušků Trumpa a devět lidí bylo zatčeno.

Podle organizátorů se pochod uskutečnil ve více než 150 městech po celé zemi. Asi největší demonstrace se konaly v New Yorku a Los Angeles, kde se podle odhadu reportéra agentury Reuters sešlo asi pět tisíc lidí. Lidé za zveřejnění Trumpových příjmů demonstrovali například i ve Washingtonu, Chicagu, Seattlu či Austinu. S výjimkou Berkeley byly pochody ve všech městech poklidné.

Protest nazvaný Pochod za daně začal v sobotu v poledne, právě tento den – 15. dubna – je v USA obvykle posledním termínem pro podání daňového přiznání. I když letos bylo datum posunuto na úterý 18. dubna.

Už v předvolební kampani Trump prohlašoval, že nebude zveřejňovat své příjmy, respektive daňová přiznání. "Myslím, že to nikoho nezajímá, jen pár lidí z médií," řekl loni v září Trump televizi ABC.

Podle jednoho z organizátorů demonstrací Joe Dinkina by měl Trump odhalit své příjmy už kvůli probíhajícímu vyšetřování údajného ruského ovlivňování loňských amerických voleb. "Když neodhalí své daně, nikdy nebudeme vědět, pro koho opravdu pracuje," tvrdí Dinkin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist