Smrt více než 120 lidí provázela v Sýrii evakuaci čtyř obléhaných obcí a měst, na níž se podařilo dohodnout v březnu. Silná nálož v sobotu vybuchla u konvoje autobusů v blízkosti města Aleppo. Podle stále se upřesňujících zpráv přišlo o život 126 lidí, mezi nimiž bylo 68 dětí a 13 žen.

Papež František ve svém nedělním velikonočním poselství hovořil o nečestném útoku na prchající. Koordinátor humanitárních operací OSN Stephen O’Brien řekl, že je touto "hrůznou a zbabělou" akcí zděšen.

Francouzské ministerstvo zahraničí označilo útoky na civilisty za nepřijatelné a vyzvalo k ochraně evakuovaných lidí a k respektu mezinárodních humanitárních zákonů.

O evakuaci šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, a měst Zabadání a Madájá z province Damašek, obléhaných naopak spojenci syrské armády, se vyjednávalo dlouho. Dohoda byla ohlášena v březnu a podílel se na ní Írán, jako spojenec Damašku, a Katar, který podporuje syrskou opozici.

Z Fúy a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Evakuace šíitských vesnic byla rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížné humanitární situaci na 60 000 lidí.

V pátek vyrazilo několik autobusů z obou stran, avšak uvízly v blízkosti Halabu. Uvádělo se, že příčinou zablokování je potřeba záruky pro bezpečný odjezd povstalců ze Zabadání.

Šíité mají být přesídleni do blízkosti Damašku a do provincie Latákíja, tedy do oblastí obývaných vládnoucími alávity, lidé z Madáji a Zabadání do Idlibu.

V sobotu na konvoj zaútočil podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) sebevražedný atentátník, který řídil nákladní automobil označený jako auto s humanitární pomocí. Nálože, které vezl, nechal explodovat v blízkosti 75 autobusů. V celém konvoji bylo asi 5000 lidí. Mezi mrtvými je podle SOHR 109 lidí z Fúy a Kafráji, zbylí jsou humanitární pracovníci a povstalci.

K útoku se nikdo nepřihlásil. Syrské úřady ho připsaly teroristům, jak bez rozlišení označují islámské radikály i odpůrce režimu. Povstalecká koalice Ahrár aš-Šám, která má značný vliv v Idlibu, se ale od akce distancovala.

Navzdory sobotní tragédii má evakuace pokračovat i v neděli. SOHR a televize libanonského Hizballáhu, který je spojencem Damašku, tvrdí, že z Fúy a Kafráji má být odvezeno dalších 3000 lidí a ze Zabadání a Madáji 200 osob, z nichž většina jsou bojovníci.

Občané Madáji a Zabadání, což bývala v minulosti oblíbená letní sídla, se v roce 2011 připojili k povstání proti syrské vládě a obě města se ocitla v obležení vládních sil. Vesnice Fúa a Kafrája se nacházejí v území těžkých bojů, obléhali je povstalci, ale armáda zajišťovala jejich zásobování leteckou cestou.

Související