Smrt více než 120 lidí provázela v Sýrii evakuaci čtyř obléhaných obcí a měst, na níž se podařilo dohodnout v březnu. Silná nálož v sobotu vybuchla u konvoje autobusů v blízkosti města Aleppo. Podle stále se upřesňujících zpráv přišlo o život 126 lidí, mezi nimiž bylo 68 dětí a 13 žen.

Papež František ve svém nedělním velikonočním poselství hovořil o nečestném útoku na prchající. Koordinátor humanitárních operací OSN Stephen O’Brien řekl, že je touto "hrůznou a zbabělou" akcí zděšen.

Francouzské ministerstvo zahraničí označilo útoky na civilisty za nepřijatelné a vyzvalo k ochraně evakuovaných lidí a k respektu mezinárodních humanitárních zákonů.

O evakuaci šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, a měst Zabadání a Madájá z province Damašek, obléhaných naopak spojenci syrské armády, se vyjednávalo dlouho. Dohoda byla ohlášena v březnu a podílel se na ní Írán, jako spojenec Damašku, a Katar, který podporuje syrskou opozici.

Z Fúy a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Evakuace šíitských vesnic byla rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížné humanitární situaci na 60 000 lidí.

V pátek vyrazilo několik autobusů z obou stran, avšak uvízly v blízkosti Halabu. Uvádělo se, že příčinou zablokování je potřeba záruky pro bezpečný odjezd povstalců ze Zabadání.

Šíité mají být přesídleni do blízkosti Damašku a do provincie Latákíja, tedy do oblastí obývaných vládnoucími alávity, lidé z Madáji a Zabadání do Idlibu.

V sobotu na konvoj zaútočil podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) sebevražedný atentátník, který řídil nákladní automobil označený jako auto s humanitární pomocí. Nálože, které vezl, nechal explodovat v blízkosti 75 autobusů. V celém konvoji bylo asi 5000 lidí. Mezi mrtvými je podle SOHR 109 lidí z Fúy a Kafráji, zbylí jsou humanitární pracovníci a povstalci.

K útoku se nikdo nepřihlásil. Syrské úřady ho připsaly teroristům, jak bez rozlišení označují islámské radikály i odpůrce režimu. Povstalecká koalice Ahrár aš-Šám, která má značný vliv v Idlibu, se ale od akce distancovala.

Navzdory sobotní tragédii má evakuace pokračovat i v neděli. SOHR a televize libanonského Hizballáhu, který je spojencem Damašku, tvrdí, že z Fúy a Kafráji má být odvezeno dalších 3000 lidí a ze Zabadání a Madáji 200 osob, z nichž většina jsou bojovníci.

Občané Madáji a Zabadání, což bývala v minulosti oblíbená letní sídla, se v roce 2011 připojili k povstání proti syrské vládě a obě města se ocitla v obležení vládních sil. Vesnice Fúa a Kafrája se nacházejí v území těžkých bojů, obléhali je povstalci, ale armáda zajišťovala jejich zásobování leteckou cestou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist