Testy provedené na obětech chemického útoku v Sýrii prokázaly, že byly zasaženy nervovým plynem sarinem. Oznámil to v úterý turecký ministr zdravotnictví Recep Akdag.

Útok se před týdnem stal v syrské provincii Idlib, která je na hranici s Tureckem. Několik desítek přiotrávených lidí bylo převezeno k lékařskému ošetření do Turecka. Turečtí patologové také provedli pitvu u třech mrtvých obětí.

Akdag řekl, že ve vzorcích krve a moči obětí, které byly vystaveny působení plynu, byl zjištěn isopropylmethylfosfonát, což je metabolit sarinu, uvedla agentura Anadolu.

Při útoku bylo zasaženo město Chán Šajchún, kde zemřelo přes 80 lidí a kolem čtyř set jich bylo zraněno. Mezi mrtvými oběťmi jsou i tři desítky dětí. Útok se připisuje syrské armádě, která to ale popírá.

O sarinu jako první hovořili už den po útoku pracovníci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic. Zasažení lidé měli podle nich mimo jiné zúžené zornice, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev. Oběti také byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že byli vystaveni také chloru, podotkla organizace.

V reakci na tento útok pak americký prezident Donald Trump přikázal zaútočit na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu.

Syrská letadla svrhla barelové bomby

Hned v úterý ale syrská vojenská letadla svrhla na povstalce v provincii Hamá takzvané barelové bomby. Oznámila to exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Syrská armáda zprávu popřela. Barelové bomby obsahují množství malých náloží a střepin, které se rozptýlí po velkém území a fungují podobně jako miny.

OSN registruje všechny zprávy o použití barelových bomb v Sýrii. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v pondělí prohlásil, že tyto zbraně stejně jako chemické přinášejí utrpení dětem. "Když budete děti vystavovat plynu, když na nevinné lidi shodíte barelovou bombu, tento prezident na to bude reagovat," řekl Spicer s odkazem na Donalda Trumpa.

Syrský armádní zdroj, citovaný agenturou Reuters, sdělil, že syrská armáda "barelové bomby nepoužívá a nemá je v arzenálu". Zároveň ujistil, že vojenské operace v Sýrii budou pokračovat.