Španělská policie zatkla v Barceloně ruského programátora, jehož americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podezírá z účasti na ovlivňování loňských prezidentských voleb v USA. Podle deníku El País v pondělí španělský soud potvrdil, že šestatřicetiletý Pjotr Levašov je ve vězení a čeká na rozhodnutí o vydání do Spojených států.
Domnělý ruský hacker, který podle ruské televize RT pochází z Petrohradu, byl zatčen před několika dny v Barceloně. Ruská televize rovněž uvedla, že Levašov byl ve Španělsku na dovolené s manželkou a synem.
"Mluvila jsem se svým manželem po telefonu. Prý mu řekli, že vytvořil počítačový virus, který měl ´něco společného s volebním vítězstvím Trumpa´", uvedla podle listu El País Marija Levašovová. Dodala, že jejího manžela zatkli na základě amerického zatykače, který ho viní z účasti na údajné kyberšpionáži Ruska ve prospěch Donalda Trumpa.
Údajnou tajnou předvolební spolupráci týmu současného prezidenta Donalda Trumpa s Ruskem vyšetřuje několik výborů amerického Kongresu. FBI a Národní agentura pro bezpečnost (NSA) se domnívají, že Rusko se snažilo poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a dopomoci ke zvolení jejímu republikánskému sokovi Trumpovi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist