Španělská policie zatkla v Barceloně ruského programátora, jehož americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podezírá z účasti na ovlivňování loňských prezidentských voleb v USA. Podle deníku El País v pondělí španělský soud potvrdil, že šestatřicetiletý Pjotr Levašov je ve vězení a čeká na rozhodnutí o vydání do Spojených států.

Domnělý ruský hacker, který podle ruské televize RT pochází z Petrohradu, byl zatčen před několika dny v Barceloně. Ruská televize rovněž uvedla, že Levašov byl ve Španělsku na dovolené s manželkou a synem.

"Mluvila jsem se svým manželem po telefonu. Prý mu řekli, že vytvořil počítačový virus, který měl ´něco společného s volebním vítězstvím Trumpa´", uvedla podle listu El País Marija Levašovová. Dodala, že jejího manžela zatkli na základě amerického zatykače, který ho viní z účasti na údajné kyberšpionáži Ruska ve prospěch Donalda Trumpa.

Údajnou tajnou předvolební spolupráci týmu současného prezidenta Donalda Trumpa s Ruskem vyšetřuje několik výborů amerického Kongresu. FBI a Národní agentura pro bezpečnost (NSA) se domnívají, že Rusko se snažilo poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a dopomoci ke zvolení jejímu republikánskému sokovi Trumpovi.