Evropské země americký odvetný útok v Sýrii podpořily.

Prezident Donald Trump se tak dočkal uznání, i když jsou jinak jeho vztahy s řadou zemí Evropské unie spíše napjaté. Evropané Trumpovi obecně nevěří, ale s jeho syrskou akcí souhlasí.

Trump naopak narazil u evropské krajní pravice, která ho přitom až dosud hlasitě podporovala.

Za americkým odvetným útokem v Sýrii pevně stojí Francie. "Použití chemických zbraní je odporným činem, který musí být potrestán, protože je to válečný zločin," řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Americký útok na syrskou leteckou základnu označil za "varování kriminálnímu režimu" prezidenta Bašára Asada. Ayrault řekl, že mu americký ministr zahraničí Rex Tillerson v noci volal a o útoku mu řekl předem. Šéf francouzské diplomacie dodal, že Paříž podobné vojenské akce neplánuje. Podle Ayraulta by si Rusko a Írán jako hlavní sponzoři Asada měly uvědomit, že jejich podpora syrskému režimu nedává žádný smysl.

Podobně americký útok hodnotí i další země EU, které se k němu už vyjádřily.

"Britská vláda plně podporuje americkou akci. Podle nás to byla adekvátní odpověď na barbarský útok chemickými zbraněmi, kterého se syrský režim dopustil. Cílem této odpovědi je také odradit režim od dalších podobných útoků," uvedl mluvčí britské premiérky Theresy Mayové.

Za Trumpovou akcí stojí i Německo. Podle ministra zahraničí Sigmara Gabriela je úder "pochopitelnou" reakcí na chemický útok, který i Německo, stejně jako jiné západní země, připisuje Asadovi. Německo podle Gabriela zároveň podporuje politické řešení občanské války v Sýrii.

Se svými spojenci v EU se shodlo i Česko. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) napsal na Twitter, že "použití chemických zbraní je nepřijatelný zločin. Doufejme, že rychlá reakce prezidenta Trumpa pomůže k tomu, aby se už v Sýrii podobné útoky neopakovaly". Dodal, že k ukončení syrské občanské války bude potřeba "široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán".

Prezident Trump naopak narazil u evropské krajní pravice, která přitom nad jeho vítězstvím ve volbách projevovala otevřené nadšení, na rozdíl od vlád zemí EU. Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová americký útok v Sýrii odsoudila. Podle Le Penové měl Trump počkat na závěry mezinárodního vyšetřování nedávného chemického útoku v Sýrii. "Trochu mě to překvapilo, protože pan Trump vícekrát prohlásil, že ze Spojených států nebude dělat světového četníka, což je přesně to, co teď udělal," řekla Le Penová televizi France2.

Země Evropské unie dlouhodobě podporují mezinárodní jednání o ukončení syrské občanské války. Evropa ale má na bojující strany v Sýrii jen minimální vliv.

Spojené státy, Saúdská Arábie, Katar nebo Turecko v syrské občanské válce podporují vesměs umírněné skupiny rebelů bojujících proti režimu prezidenta Asada. Rusko a Írán zase poskytují klíčovou podporu Asadovi.

Země unie naproti tomu od počátku stojí spíše stranou, a přitom patří k těm, které nesou důsledky války v podobě vlny uprchlíků. "Evropa nemá vliv na žádnou z bojujících skupin. Proto na ně nemůže působit a něco na nich vynutit, například jejich oddělení od teroristů," řekl HN vysoce postavený diplomat, který se účastní evropských jednání o válce v Sýrii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist