Spojené státy v pátek zaútočily na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu. Podle Washingtonu z ní v úterý syrská armáda vedla chemický útok na město Chán Šajchún. Americké údery si podle syrských zdrojů vyžádaly 16 obětí, z nichž devět byli civilisté. Rusko akci hodnotí jako porušení mezinárodního práva, Spojené státy jako oprávněnou a zásadní akci. Na jejich straně je mnoho zemí.
Český prezident Miloš Zeman je ochoten považovat americký útok za oprávněný, pokud ze základny, na kterou americké rakety mířily, byl skutečně veden útok chemickými zbraněmi.
Spojené státy na schůzi Rady bezpečnosti OSN uvedly, že jsou připraveny v Sýrii znovu zasáhnout, doufají ale, že to nebude nutné. Podle jejich zástupkyně Nikki Haleyové se útokem zásadně změnila situace na syrském bojišti. Zástupce ruského ambasadora Vladimir Safronkov označil údery za "do očí bijící porušení mezinárodního práva", které pomůže teroristickým organizacím, proti nimž Moskvou podporovaná syrská armáda bojuje. Akce podle něho měla odvést pozornost od dalších vojenských aktivit pod vedením USA v Iráku a Sýrii, které přinášejí mnoho civilních obětí. Přístup Spojených států označil za cynický.
Americké údery v Sýrii byly zásadní, oprávněné a odpovídající řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Podle něj se nevylučuje, aby USA a Rusko spolupracovaly v boji proti radikálům a zároveň se shodly v požadavku, že Sýrie se musí vyvarovat použití chemických zbraní.
Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže se situace v Sýrii dá označit za mezinárodní ozbrojený konflikt.
Úřad syrského prezidenta Bašára Asada označil útok za unáhlený a nezodpovědný. USA se podle úřadu nechaly naivně unést falešnou propagandistickou kampaní. O využití falešné záminky hovořil šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf. Čína v reakci na americký úder v Sýrii vyzvala strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace.
V USA bombardování letecké základny mnozí republikáni a demokraté přivítali a označili za přiměřené. Řada z nich však uvedla, že by další kroky měly být projednány v Kongresu. Předseda republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell podporuje přijetí nových protiruských sankcí. Prezidenta Donalda Trumpa k vyhlášení nových postihů vyzval bývalý demokratický ministr obrany Ashton Carter.
Armáda na základnu Šajrát vypálila ve 3:40 SELČ ze dvou lodí ve východním Středomoří 59 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk a podle zatím dostupných zpráv 58 z nich dosáhlo cíle, jedna zřejmě nefungovala. Podle amerického ministerstva obrany na základně zasáhly několik cílů, včetně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.
USA útok zdůvodnily úterním náletem syrských letounů na město Chán Šajchún, který byl podle Washingtonu jasným chemickým útokem. Po otravě zatím neznámým plynem tam zemřelo přes osm desítek lidí.
Trump vyzval "civilizované národy", aby se připojily k USA ve snaze "ukončit masakr a krveprolití v Sýrii". Podporu Washingtonu vyjádřil například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Saúdská Arábie, Austrálie, Francie, Polsko, Británie či Turecko. Útok přivítala i syrská opozice, jejíž zástupce Muhammad Allúš vyzval k mezinárodní akci proti všem leteckým základnám syrského režimu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že za poslední vývoj v Sýrii nese plnou odpovědnost režim prezidenta Bašára Asada.
On-line reportáž
Syrská státní televize americký útok na svou základnu potvrdila. Označila jej za "americkou agresi". Ostřelování základny si podle stanice, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, vyžádal oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize neuvedla.
Plnou podporu dnes vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočit v reakci na chemický útok v provincii Idlib na leteckou základnu na západě Sýrie. Silné poselství tohoto rozhodnutí by podle Netanjahua měly pochopit i Írán a Severní Korea.
Podle Trumpa byl útok provedený v "životním národním bezpečnostním zájmu" Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní.
Trump on Syria attacks: "Vital national security interest of the US to deter & prevent the use of chemical weapons" https://t.co/l9V79j9Wwo pic.twitter.com/M8fHO1wSII
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 7. dubna 2017
Připomeňme si několik faktů.
Válka v Sýrii začala v roce 2011. Odpůrci režimu Bašára Asada žádali změny, Asad však demonstrace a protesty potlačil silou. Opozice se chopila zbraní. Na Asadovu obranu se postavily Írán a Rusko. V říjnu 2015 Rusko začalo bojovat na straně syrské armády.
Barack Obama zvažoval úder proti režimu v srpnu 2013 kvůli použití chemických zbraní, ale neudělal to. Od roku 2014 ovládá části syrského území Islámský stát, ale loni proti němu na severu zasáhlo s pomocí povstalecké Syrské svobodné armády Turecko.
Agentura Reuters cituje nejmenovaného činitele amerického ministerstva obrany, který uvedl, že operace je "jednorázová". Tedy že bombardování nepotrvá dlouho nebo nebude pokračovat.
Server CNN uvedl, že na základně, na kterou USA v noci ze čtvrtka na pátek zaútočily, byli přítomni i Rusové. Řekl jim to nejmenovaný zdroj z americké obrany.
Russians were at base struck by US, though Russia had been warned of the attack, US official says https://t.co/zHsaOjDi5f
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 7. dubna 2017
Trump: S čínským prezidentem jsme navázali přátelství. Americký prezident svého hosta přijal ve své floridské rezidenci Mar-o-Lago v době, kdy Spojené státy zaútočily desítkami střel na leteckou základnu v Sýrii.
"Amerického prezidenta rozhořčil plynový útok v Sýrii. Jenže už neřekl, co udělá, aby se další neopakovaly. Není čas odstavit Asada a zemi rozdělit?" Přečtěte si komentář Teodora Marjanoviče z dnešních novin, které byly vydány ještě před útokem.
"Tyto rakety zasáhly letouny, vojenské bunkry, ropu, systémy protivzdušné obrany, muniční zásoby i radary," oznámil mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis. "Víme, že na základně jsou také Rusové. Dali jsme si pozor, abychom je nezasáhli," doplnil.
Šéf obranného výboru ruského Senátu uvedl, že Rusko co nejrychleji požádá o urgentní svolání Rady bezpečnosti OSN. Uvedla to agentura Reuters.
Spolupráce USA a Ruska ohledně Sýrie je ohrožena, připustil podle agentury Ria Novosti šéf ruského senátního výboru pro mezinárodní otázky.
Více k chemickému útoku, na který nyní USA reagovaly vypálením desítek raketových střel, si přečtete zde:
Jste barbaři, ukazují USA po chemickém útoku v Idlibu na prezidenta Asada. My nic, tvrdí Damašek
"Jde o válečný čin. Kongres se potřebuje vrátit zpátky do dění a vést debatu. Všechno jiné znamená zřeknutí se odpovědnosti," uvedla na Twitteru Barbara Leeová ze Sněmovny reprezentantů za stát Kalifornie.
This is an act of war. Congress needs to come back into session & hold a debate. Anything less is an abdication of our responsibility. https://t.co/GvHML3ByeI
— Rep. Barbara Lee (@RepBarbaraLee) 7. dubna 2017
Televize CNN na Twitteru zveřejnila informace o střelách Tomahawk, které Spojené státy použily k útoku na syrskou základnu.
Anatomy of a Tomahawk missile: Explaining the weapons the US used to strike Syria.https://t.co/lkrWioVEti pic.twitter.com/OhD79JKjdf
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 7. dubna 2017
"Ta věc je ještě hodně čerstvá a na závěry je příliš brzy. Jsme ale v úzkém kontaktu s našimi lidmi v centrále NATO v Bruselu," uvedl český ministr obrany Martin Stropnický v reakci na americký raketový útok. "Předpokládám, že v příštích hodinách bude vyvoláno jednání s Ruskem, které zatím mlčí."
Minimálně čtyři syrští vojáci při útoku zahynuli, píše německá agentura DPA.
Základna v Homsu je téměř úplně zničená, hlásí s odvoláním na své zdroje Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která monitoruje dění v Sýrii. Zahynuli nejméně čtyři syrští vojáci.
Saúdská Arábie vyjádřila plnou podporu americkému kroku. Saúdové od počátku konliktu v roce 2011 podporují syrskou opozici, včetně islamistické.
Britská vláda považuje raketový útok za adekvátní odpověď na použití chemických zbraní Asadovým režimem, oznámila stanice BBC.
Záběry z amerického raketového útoku zveřejněného Pentagonem.
The Pentagon has released the first footage showing the military strike in Syria https://t.co/2z2ozhwlzo pic.twitter.com/XMQqhLxFug
— CNN (@CNN) 7. dubna 2017
Miloš Zeman asi bude mít těžké ráno. Má hodně rád Asada i Trumpa.
— Martin Novák (@novakmartin) 7. dubna 2017
Donald Trump, který během útoků hostil ve své floridské rezidenci Mar-o-Lago čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, už 11 hodin nic netweetoval.
Americký prezident je jinak znám pro hojné užívání Twitteru.
Rusko požaduje v souvislosti s americkým útokem na Sýrii okamžité setkání Rady bezpečnosti OSN, řekl Viktor Ozerov, šéf obranného výboru ruské Rady federace, horní komory ruského parlamentu. "Americký útok je možné vnímat jako akt agrese vůči členskému státu OSN," cituje Ozerova agentura RIA Novosti.
O tom, že by USA měly více přitvrdit vůči Asadovi, mluvila ve čtvrtek v reakci na události v Idlibu i někdejší Trumpova soupeřka z prezidentských voleb Hillary Clintonová.
"Opravdu veřím, že bychom měli zlikvidovat jeho letecké základny a zabránit mu tak, aby je použil k bombardování nevinných lidí a používání plynu sarin," uvedla směrem k režimu Bašára Asada.
Kvůli útoku Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii ceny ropy v Asii dnes posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta.
Raketový útok USA má být reakcí na údajný chemický útok v syrském Idlibu. Co o něm víme?
Na syrskou provincii Idlib v úterý zaútočily letecké jednotky.
Útok si vyžádal nejméně 100 mrtvých včetně mnoha dětských obětí a více než 400 zraněných.
Velmi pravděpodobně šlo o chemický útok.
Organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami - sarinu a chlóru.
Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) má útok na svědomí režim syrského prezidenta Bašára Asada nebo jeho ruští podporovatelé.
O použití sarinu je přesvědčena i americká vláda.
Syrská armáda odmítla, že by chemické zbraně použila.
Rusko zase popřelo, že by jeho letadla v Idlibu útočila.
Na základně zemřelo pět syrských vojáků, uvádí guvernér provincie Homs.
Přehledná mapka ukazuje místo chemického útoku i základnu, která se stala cílem amerických střel.
Základna Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie, na kterou zaútočily americké střely.
Americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún přivítaly kromě Izraele také Saúdská Arábie a Austrálie.
Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder "přiměřenou a vyváženou" odpovědí na tento incident. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za odvážný. Naopak Írán bombardování odsoudil.
Guvernér syrské provincie Homs uvedl, že mezi oběťmi je i několik civilistů z vesnice Al-Majadin poblíž základny.
"Kdyby to USA neudělaly, stalo by se používání zbraní hromadného ničení na Blízkém východě a jinde standardem. Naše reakce musí být odpovědná, západní. Musíme podpořit zastavení konfliktu, dohodu hlavních stran včetně syrské opozice, ukončit jednostrannou a neudržitelnou podporu Asada. Doufám, že útok posílí zájem na dohodě u jednacího stolu, kde Rusko zcela selhalo, a že dojde k obnovení aktivní diplomatické role USA v regionu a EU do stabilizace vstoupí jednotnou politikou. ČR se musí k evropské pozici vrátit a připojit," uvedl poslanec Ivan Gabal z výboru pro obranu pro HN. Sám v týdnu vyzval ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby stáhl z Damašku českou velvyslankyni.
"Rusové a Íránci musí pochopit, že podpora Asada nemá žádný smysl, nechceme s nimi žádnou konfrontaci," řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.
Kritici nejnovějšího kroku amerického prezidenta Trumpa odkazují na jeho tweet z roku 2013, ve kterém varoval tehdejšího prezidenta Baracka Obamu před válkou v Sýrii, která by podle Trumpa přinesla jen "další dluhy" a "potenciální vleklý konflikt".
More debt & long term conflict in Syria coming up!@POTUS @realDonaldTrump needs congressional approval.
— Real Nationalism (@Real_Nation_) 7. dubna 2017
50 tomahawk
Homs pic.twitter.com/SseGTQDSd3
Americký útok v Sýrii bude mít širší dopad než jen zhoršení vztahů s Ruskem a zničení jedné syrské základny. Zde je několik bodů, které teď budou světoví stratégové pečlivě zvažovat, píše ve své analýze šéf zahraniční rubriky Martin Ehl.
Snímek torpédoborce USS Porter, ze kterého byla vypálena část raket Tomahawk na syrskou základnu. Další část byla odpálena z torpédoborce USS Ross.
"Tento krok Washingtonu značně poškodil rusko-americké vztahy, které i tak byly ve špatném stavu," citoval reakci ruského prezidenta Vladimira Putina jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Vladimir Putin podle Peskova ohodnotil kroky USA jako vážnou překážku pro vytvoření mezinárodní koalice v boji proti terorismu.
Putin přes Peskova dále označil americký zásah za "agresi proti svrchovanému státu a porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou", což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.
"Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
"Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci," dodal.
"Útok na základnu v Homsu připomíná bombardování Jugoslávie, vojenskou intervenci v Iráku, zničení Libye a druhá narušení mezinárodního práva ze strany USA," prohlásil Igor Morozov, člen zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, v komentáři pro agenturu RIA Novosti.
"Írán tvrdě odsuzuje jakékoliv jednostranné nálety. Takové akce pouze posílí teroristy a zkomplikují situaci v Sýrii a v regionu," oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahram Qasemi. Zdůraznil, že o skutečných pachatelích útoku v Idlibu navíc stále existují "oblaka pochybností".
"Je to naprosto adekvátní reakce, které už vyjádřili podporu Britové, Izraelci, Austrálie, Saúdská Arábie. Čekám, že se vyjádří i naše vláda a také EU.
Dlouhodobě nesdílím názor, ze podporou diktátora v Sýrii mohu v tomto případě něčemu prospět a něco vyřešit.
Ambasáda v Damašku nám nic nepřináší, u ničeho nejsme, o ničem významném nerozhodujeme.
Konzulární výpomoc pro ostatní státy přišla až poté, co jsme se my sami jako jediní rozhodli zůstat, ne naopak, nikdo nás neprosil, abychom tam jako jediní s tímto úkolem zůstali.
Uzavření by pochopili všichni ze stejného důvodu, jako to učinili oni," uvedl Marek Ženíšek (TOP 09) z výboru pro obranu.
Stanovisko polské vlády: "USA jsou garantem světového pořádku. Jsou chvíle, kdy je třeba konat."
Jak se na konflikt dívají muslimské země v oblasti?
Írán a libanonské hnutí Hizballáh podporují syrského prezidenta Asada.
Ten patří k náboženské komunitě alavitů, která je blízká šíitskému islámu, převládajícímu v Íránu a Libanonu.
Egyptský prezident Abdal Fattáh as-Sísí podporuje Asada jako spojence proti islamistům. Totéž platí pro alžírskou vládu.
Jordánsko zachovává po počáteční kritice syrského režimu neutralitu, ale chce hlavně oslabit Islámský stát, proti kterému Asad oficiálně bojuje.
Státy Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií podporují syrskou opozici, včetně některých islamistických skupin v zemi.
Turecko kritizuje prezidenta Asada, ale za větší hrozbu považuje de facto nezávislý kurdský stát na severu Sýrie.
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún přivítal.
Doufá, že operace přispěje k docílení míru.
S odvoláním na tureckou televizi o tom informovala agentura Reuters.
Syrská armáda stačila před americkým útokem na syrskou leteckou základnu nedaleko Homsu evakuovat většinu svých letadel. Oznámila to libanonská televize. Podle dřívějších informací exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.
Předsedkyně Národní fronty a kandidátka na post francouzské prezidentky Marine Le Penová odsoudila útok USA v Sýrii. "To, co se stalo v Sýrii, je strašné a já to velmi odsuzuji," řekla ve vysílání televize France 2.
Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault dnes řekl, že americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún je varováním zločinnému režimu. "Během noci mne (o americkém zásahu) informoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson," řekl Ayrault podle agentury Reuters novinářům během návštěvy Mauritánie.
"Jsem rád, že USA nejdou cestou izolacionismu. Souhlasím, že je třeba zvěrstva ukončit," uvedl pro HN předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Premiér tweetuje:
Použití chem.zbraní je nepřijatelný zločin.Doufejme,že rychlá reakce prez.Trumpa pomůže k tomu,aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 7. dubna 2017
Rozhodnutí o odvetné akci bylo přijato ve středu, kdy také začal vznikat plán úderu.
Hlavní jednání bezpečnostního týmu, soustředěného v Bílém domě kolem Rady pro národní bezpečnost, se protáhlo ze středeční noci do čtvrtečních ranních hodin washingtonského času. Na stole byly podle Bílého domu tři verze možného útoku.
Prezident Trump odletěl ve čtvrtek odpoledne na Floridu na schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Definitivní ano padlo během jednání, kterého se ve čtvrtek večer na Floridě v letovisku Mar-a-Lago účastnil prezident Trump a poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster, ministr obrany generál Jim Mattis a prostřednictvím videokonference zbytek bezpečnostního týmu z Washingtonu. Rozhodnutí o raketovém útoku pak učinil osobně prezident Donald Trump ještě před začátkem večeře se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
Velká Británie, Austrálie, Francie, Turecko, Izrael i Saúdská Arábie americké útoky schvalují.
"Chemické útoky v Sýrii jsou odporným činem na nevinné civilisty. Jsou o to děsivější, že při nich umíraly i děti. Chemické zbraně, použité při útoku, má pouze Asadův režim, takže vojenská akce, která zamezí dalšímu zabíjení civilistů, je namístě.
Je ale velká škoda, že si prezident Trump nesedl s Putinem kvůli syrské občanské válce k jednacímu stolu hned po inauguraci. Politické řešení je vždy lepší než to vojenské," uvedl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.
Americký úder proti letecké základně Šajchán na západě Sýrie nezpůsobil zranění mezi Rusy působícími v tomto objektu, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na jednoho z ruských poslanců. Ruské velvyslanectví oznámilo, že zjišťuje, zda mezi oběťmi nejsou i ruští občané v Sýrii, zatím však takové informace nemá.
Mnoha členům amerického Kongresu vadí, že si Trump nevyžádal jejich souhlas s plánovanou operací. "Nemůžeme dovolit Sýrii, aby používala plyn na nevinné lidi. Musíme pracovat s našimi spojenci, abychom tomu zabránili. Nerozumím ale tomuto chlapíkovi, který to udělá bez souhlasu Kongresu," píše na Twitteru například kongresman Eric Swalwell.
We can't allow #Syria to gas innocent people. We must work w/ allies to stop it. But I don't trust this guy to do it w/o Congress's approval https://t.co/qQhP9d9oko
— Rep. Eric Swalwell (@RepSwalwell) 7. dubna 2017
Premiér tweetuje:
I nadále je zřejmé, že k defin.ukončení valky v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 7. dubna 2017
Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová odsoudila americký útok v Sýrii. Podle Le Penové měl Donald Trump počkat na závěry mezinárodního vyšetřování nedávného chemického útoku v Sýrii. "Trochu mě to překvapilo, protože pan Trump víckrát prohlásil, že ze Spojených států nebude dělat světového četníka, což je přesně to, co teď udělal," řekla Le Penová. Vůdkyně krajně pravicové Národní fronty jinak Trumpa podporuje a jeho zvolení americkým prezidentem přivítala.
Podle prohlášení syrské armády zemřelo při náletech šest lidí.
Záběry z dnešního rána ze zasažené syrské vojenské základny.
Footage from Syrian Air Force Shayrat Airbase, Homs Countryside this morning https://t.co/Aq8pSdurXd pic.twitter.com/MKfNm2JrS5 via @MmaGreen
— Liveuamap MiddleEast (@lummideast) 7. dubna 2017
"Zásah byl omezený na jednu základnu, byl zcela přiměřený," řekl britský ministr obrany Michael Fallon. Zopakoval, že jeho cílem bylo odradit syrský režim od dalších útoků chemickými zbraněmi.
"Takže my úder USA nevnímáme jako začátek další vojenské kampaně," uvedl ministr.
USA odpálily 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu syrského režimu v provincii Homs.
Bombradování nařídil americký prezident Donald Trump jako odvetu za úterní údajný chemický útok na civilisty. Z toho obvinil syrského prezidenta Bašára Asada.
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina jde o agresi proti svrchovanému státu. Obává se narušení rusko-amerických vztahů.
Útok na základnu v provincii Homs si podle prvních zpráv vyžádal životy nejméně šesti syrských vojáků.
Pentagon uvedl, že šlo o jednorázovou operaci.
Útok na základnu uvítaly Velká Británie, Francie, Izrael a Saúdská Arábie.
Z českých politiků podpořili USA například Andrej Babiš nebo Bohuslav Sobotka.
Základna Šajrát u Homsu je jedním z největších letišť, která využívají syrská vládní letadla a také ruská armáda.
Americký prezident Donald Trump přijal pozvání svého čínského kolegy Si Ťin-pchinga k návštěvě Číny. Informovala o tom dnes státní tisková agentura Nová Čína s odvoláním na oficiální činitele.
Moskva pozastavila platnost memoranda o bezpečnosti letů v Sýrii. Tento dokument, přijatý v říjnu 2015, měl za účel zabránit incidentům mezi americkými a ruskými letadly nad Sýrií.
Evropské akcie po americkém útoku na Sýrii celkově mírně oslabují. Investoři opouštějí rizikové investice a stěhují se do bezpečných aktiv, jako je zlato. Celkově je však reakce finančních trhů na zásah utlumená.
"Ta tragická událost s více než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou," řekl ministr obrany Martin Stropnický.
České ministerstvo zahraničí vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům.
Diplomacie to oznámila v prohlášení zveřejněném na Twitteru. Použití chemických zbraní odsoudila, označila ho za barbarské.
1/3 ČR chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu.
— MZV ČR (@mzvcr) 7. dubna 2017
Čína v reakci na americký úder v Sýrii vyzvala strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace. Japonsko akci Spojených států podpořilo s tím, že ji ospravedlňuje úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún. Západ z něj viní vládu prezidenta Bašára Asada, ta to ale opakovaně odmítla.
Na útok Spojených států proti letecké základně na západě Sýrie reagují také trhy. Na Trumpův útok reaguje růstem zlato, které přidalo 1,2 procenta a nyní se obchoduje za 1262 dolarů. To je nejvyšší hodnota od loňského listopadu.
Ropa zdražila o více než dvě procenta. Děje se tak kvůli obavám z vojenské intervence, která by ovlivnila budoucí dodávky komodity. Barel americké ropy WTI se nyní obchoduje za 52,50 dolaru a atakuje nejvyšší měsíční hodnotu. Cena ropy Brent vzrostla o 1,4 procenta na 55,66 dolaru. Naopak dolar poklesl o zhruba 0,6 procenta.
Výnosy desetiletých amerických dluhopisů se letos poprvé propadly pod hranici 2,3 procenta a jsou na nejnižší hodnotě od listopadu loňského roku.
Graf vývoje ceny zlata: Graf vývoje ceny ropy WTI:
Podle ruské státní televize bylo při útoku amerických střel na syrskou základnu zničeno devět letounů.
Syrská armáda označila dnešní americký útok na svou leteckou základnu u Homsu za agresi, která činí z USA "partnera" radikální organizace Islámský stát (IS) a dalších teroristických organizací.
Syrská armáda v prohlášení podle agentury Reuters také uvedla, že odpovědí vlády bude pokračování v boji proti terorismu a za obnovení míru a bezpečnosti v celé Sýrii.
Americký úder v Sýrii je pochopitelný, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v reakci na ranní americké bombardování syrské letecké základny Šajrát na západě země. Pochopení pro americkou akci, která následovala po úterním chemickém útoku ve městě Chán Šajchún, vyjádřil také šéf rakouské diplomacie Sebastian Kurz.
Společné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda poté, co si ráno zavolali: "O americkém útoku jsme byli informováni předem. Za tento vývoj nese veškerou zodpovědnost Asad. Jeho opakované používání chemických zbraní a páchání masových zločinů nemůže zůstat nepotrestáno."
#BREAKING Assad bears 'sole responsibility' for US strike: Merkel, Hollande
— AFP news agency (@AFP) 7. dubna 2017
Prezidentův mluvčí od útoku poprvé tweetuje, dění v Sýrii se však příspěvek netýká.
Videozáznam pořadu "Týden s prezidentem" vysílaného na TV Barrandov ve čtvrtek 6. dubna 2017 ve 20:15 hodin: https://t.co/Iusj9Tke2I
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 7. dubna 2017
Syrská letadla zaútočila znovu na město Chán Šajchún, ve kterém se odehrál v úterý chemický útok. Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Itálie "chápe" rozhodnutí Donalda Trumpa zaútočit na Asadův režim. Oznámilo to italské ministerstvo zahraničí.
"Děsivý plynový útok syrského diktátora Bašára Asada označil izraelský rabín Meir Lau za holokaust syrského národa.
Výběr základny jako cíle pro americké střely Tomahawk nebyl náhodný, právě ze základny Šajrát odlétly vrtulníky, které shazovaly barely s bojovým plynem na syrskou vesnici Chán Šajchún. Syrský diktátor však dále funguje, jeho mocenským postavením tento úder neotřásl. Dokud bude s podporou Rusů u moci, bude hrůza pokračovat," píše ve svém komentáři Teodor Marjanovič.
V Česku našlo v posledních šesti letech od vypuknutí konfliktu v Sýrii útočiště 428 syrských uprchlíků, kteří o ochranu požádali. Dvě pětiny z nich tvoří ženy. Dočasnou ochranu úřady od roku 2011 do konce loňska přiznaly 389 lidem, trvalý azyl získalo 39 osob. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Valná většina uprchlíků se svou žádostí uspěla.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier uvedl, že nálet na syrské cíle chápe. Berlín je vzhledem ke své historii opatrný při schvalování vojenských operací. Například při hlasování v Radě bezpečnosti OSN o zásahu proti Muammaru Kaddáfímu v Libyii se Německo zdrželo hlasování. K nelibosti Francie a Velké Británie.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil raketový útok za provokaci. Tvrdí, že pokud by se Spojené státy nepřestaly angažovat, mohlo by to vést k nenapravitelnému narušení vztahů s Ruskem.
Ostřelování syrské základny popsal jako akt agrese bez jasného důvodu. Vyjádřil domněnku, že Spojené státy zaútočily, jen aby odlákaly pozornost od aktivity fronty an-Nusra.
Ta kontrolovala území zasažené bombami vládních letadel a podle ruské diplomacie má na svědomí otravu civilních obyvatel chemickými látkami.
Americký útok na syrskou leteckou základnu nedaleko Homsu si vyžádal nejméně sedm obětí a dalších devět lidí zranil. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské úřady.
Údaje o materiálních škodách na základně se liší. Ruská státní televize uvedla, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.
Podle zemí EU je americký útok v Sýrii přiměřenou odvetou za chemický útok, který podle všeho spáchal syrský režim. Česko, Francie, Německo nebo Velká Británie podpořily Trumpa, přestože jeho působení v úřadu zatím spíš kritizovaly. Trump naopak rozhněval evropskou krajní pravici, která ho přitom až dosud nadšeně podporovala.
Více o tom, jak se Evropa staví k dění v Sýrii, píše redaktor Ondřej Houska.
Útok Spojených států na Sýrii podpořila Saúdská Arábie, Turecko a Izrael. Odsoudil ho Írán. Ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie označilo úder za "odvážný" a vyjádřilo Američanům "plnou podporu".
Nijak zatím nereagovaly další důležité sunnitské země na Blízkém východě, Egypt a Jordánsko.
Analýzu vztahů mezi blízkovýchodními zeměmi přinesl redaktor Marek Hudema.
Asad je v silném podezření. Kdo použil v Sýrii chemické zbraně, ale s jistotou nevíme, varuje expert. Více čtěte zde.
Evropská komise v Bruselu oznámila, že USA ji o zásahu dopředu informovaly s tím, že jde o časově ohraničený úder.
Trhy reagují na útok Spojených států na základnu v Sýrii. Zdražuje zlato, které je nejvýše za téměř půl roku. Roste také cena ropy. Klesá naopak výnos amerických dluhopisů a mírně oslabuje také dolar.
Více čtěte v článku redaktora Jana Prokeše: Po útoku v Sýrii roste cena zlata i ropy. Výnos amerických dluhopisů je nejníže od listopadu
Putin se nechystá k telefonátu s Trumpem. Kreml podle něj lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale "dopadlo to přesně naopak", když nálet prospěl teroristům. Americký útok podle mluvčího také výrazně zvýšil riziko incidentů mezi ruskými a americkými letouny.
Na bombardované základně zemřelo devět lidí, napsala syrská státní tisková agentura SANA.
Úder Spojených států vyvolal v Česku bouřlivé reakce. Koaliční politici souhlasí s raketovým úderem americké armády na Sýrii. Premiér Bohuslav Sobotka doufá, že Trumpova rychlá odpověď na použití chemických zbraní pomůže k tomu, aby se už podobné útoky neopakovaly.
Více podrobností o českých reakcích čtěte v článku Lukáše Prchala a Jana Menšíka.
Spojené státy v noci odpálily celkem 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu v Sýrii v provincii Homs.
Informace o obětech se rozcházejí. Syrské zdroje nejčastěji hovoří o sedmi až devíti mrtvých.
Podle ruského ministerstva obrany došlo také ke zničení šesti letadel.
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jde o odvetu za údajný úterní chemický útok na civilisty v Idlibu.
Útok USA podpořily Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Izrael, Saúdská Arábie i Japonsko.
Souhlas s akcí vyjádřili také někteří čeští politici, například Andrej Babiš nebo Bohuslav Sobotka.
Rusko označilo útok za provokaci a agresi proti svrchovanému státu. Moskva v reakci na útok pozastavila platnost memoranda o bezpečnosti letů v Sýrii.
Ministr obrany USA James Mattis informoval o chystané akci generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga několik hodin předem.
Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zaútočila syrská letadla znovu na město Chán Šajchún, ve kterém se odehrál v úterý chemický útok.
Režim prezidenta Bašára Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V prohlášení zdůraznil, že užití chemických zbraní je nepřijatelné a nesmí zůstat bez odpovědi. NATO podle něj pokládá použití chemických zbraní za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti.
Rusko pomůže Sýrii zlepšit protileteckou obranu, oznámilo ruské ministerstvo obrany.
I přes Trumpovy negativní výroky vůči běžencům se zdá, že si americký prezident nyní díky svému rozhodnutí může získat náklonnost některých z nich.
"Jakožto syrský uprchlík jsem si nikdy nemyslel, že tohle řeknu: Děkuji Donaldu Trumpovi za bombardování režimu, který mě připravil o domov, prosím, dělejte víc," napsal na svém Twitteru například syrský běženec se jménem Milad Kawas Cale.
As a Syrian refugee, I never imagined that I'd say this: Thanks @realDonaldTrump for bombing the regime who displaced me, please do more.
— Milad Kawas Cale (@miladkawas) 7. dubna 2017
"Je třeba začít nová jednání o konfliktu v Sýrii," tvrdí italský premiér Paolo Gentiloni.
"Měly by se jich účastnit jak vládní síly, tak syrská opozice, která byla na půdě OSN dosud přehlížena. Ale zásadní by měly být i konstruktivní návrhy předložené Ruskem."
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault a jeho německý protějšek Sigmar Gabriel také vyzývají Rusko, aby nepodnikalo další kroky a zapojilo se do ústních jednání.
Americký úder situaci v Sýrii nezlepší, uvedla nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS). Slovenská diplomacie útok zatím nekomentovala. Vyjádření se očekává odpoledne.
Pracovníci britského investigativního webu Bellingcat zveřejnili na sociálních sítích první snímky z poškozené syrské vojenské základny v provincii Homs, zasažené v noci americkými střelami Tomahawk.
Post-strike footage from Shayrat airbase after the US Tomahawks. Some shelters appear to be still intact. pic.twitter.com/0EaXJCivBF
— Christiaan Triebert (@trbrtc) 7. dubna 2017
Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pozastavuje platnost memoranda o zamezení incidentů v nebi nad Sýrií, které platilo od října 2015. Dokument upravuje použití letadel i dronů tak, aby nedocházelo ke konfliktům mezi syrským a ruským letectvem na straně jedné a stroji koalice vedené Spojenými státy na straně druhé.
Rusko má v současnosti na letecké základně v Latákii rozmístěny frontové bombardéry Su-24M a stíhací stroje Su-30 a Su-35. Kromě toho jsou zde vrtulníky Mi-24 a Mi-35. Kromě toho Moskva přiznává nasazení vojenských policistů, kteří byli nasazeni v Aleppu, a blíže neurčené množství vojenských poradců, kteří jsou nasazeni u jednotek syrské armády.
Dále zde působí i tzv. Vagnerova skupina, kterou novináři překřtili na ruský Blackwater. Jedná se o bývalé důstojníky hlavně speciálních jednotek, kteří jsou nasazováni i do pozemních bojů. Několik z nich například zahynulo při bojích u Palmýry. Přesné počty Rusů v Sýrii nejsou známy, ale jedná se přinejmenším o několik tisícovek lidí.
"EU bude spolupracovat s USA, aby skoncovala s brutalitou v Sýrii," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.
US strikes show needed resolve against barbaric chemical attacks. EU will work with the US to end brutality in Syria.
— Donald Tusk (@eucopresident) 7. dubna 2017
Írán nařkl USA z toho, že bojuje na stejné straně jako takzvaný Islámský stát či al-Káida.
Celkem očekávaná reakce Íránu https://t.co/mGXlEZnqrN
— Martin Novák (@novakmartin) 7. dubna 2017
Moskva je hlavním Asadovým dodavatelem zbraní. Loni na podzim mu dodala také protiletecké a protiraketové systémy S-300. Tehdy titulky ruských médií hlásaly "S-300 uzavřely nebe pro americké střely s plochou dráhou letu".
Při útoku Tomahawků ale tyto systémy zasaženy nebyly. Část pozorovatelů tvrdí, že americké rakety dokázaly obranu obelstít, jiní se domnívají, že Rusové vědomě nechali útok proběhnout.
Byli totiž o něm předem informováni Washingtonem a podle všeho stačili evakuovat své lidi ze základny Šajrát. Američané také zdůraznili, že neútočili na tu část základny, kde se nacházeli Rusové.
Ruská fregata údajně míří do přístavu ve městě Tartus. Podle "vojensko-diplomatického zdroje" ruských médií se jedná o loď černomořské flotily, která je vybavena systémem raket vzdáleného doletu.
(Foto: ruské ministerstvo obrany)
Naše podpora aliančním spojencům je vždy velmi důležitá. Zatím ale stoprocentně nevíme, kdo vlastně v Sýrii chemické zbraně použil. A může to na místě zjistit jen tým speciálně školených armádních expertů a zdravotníků. Pokud je tam ale Američané, Britové či Francouzi nějak dopravili, pak by to měli jasně říct. V tom případě je raketový útok zcela namístě.
Jestliže tam ale tito experti nebyli a nejsou, pak to ve mně vyvolává pochyby o unáhlenosti raketového útoku, jakkoliv je pro mne Bašár Asad zcela nepřijatelnou personou.
Minometný granát, který zasáhl sarajevské tržiště v době občanské války v někdejší Jugoslávii, nevypálili například velmi pravděpodobně Srbové, jak se tehdy říkalo (Šedivý byl v té době velitelem českého vojenského kontingentu IFOR - pozn. red.).
A přesto bylo kvůli tomu spuštěno bombardování Srbska.
Říkám to hlavně proto, že unáhlených vojenských akcí kvůli ne vždy přesným a ověřeným informacím bylo v minulosti přece jen dost. V sázce je až příliš mnoho, než abychom se mohli spoléhat na emotivní argumenty laiků z místa, kteří se jen domnívají, že chemickými zbraněmi zaútočilo Asadovo letectvo.
Zásah v Sýrii nepřímo podpořil Trumpův protikandidát z prezidentských voleb Marco Rubio. "Dny, kdy bylo možné beztrestně páchat válečné zločiny, jsou pryč," napsal republikánský senátor na Twitteru.
Busy morning discussing military strikes in #Syria. The days of committing war crimes with impunity are over. #SyriaStrikes pic.twitter.com/NARxDQm02z
— Marco Rubio (@marcorubio) April 7, 2017
Plné znění projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa k národu, v němž oznamoval americký úder v Sýrii; text je v neoficiálním překladu ČTK.
Mí drazí Američané,
v úterý syrský diktátor Bašár Asad podnikl strašný útok chemickými zbraněmi na nevinné civilisty. S použitím nervového plynu Asad zadusil životy bezmocných mužů, žen a dětí. Mnoho z nich zemřelo pomalou a brutální smrtí.
Při tomto barbarském útoku byla dokonce krutě zavražděna i krásná miminka. Žádné Boží dítě by nemělo zažít takovou hrůzu.
Dnes večer jsem nařídil cílený vojenský úder na leteckou základnu v Sýrii, odkud byl chemický útok podniknut. Je životně důležitým národním zájmem Spojených států zabránit šíření a používání smrtelných chemických zbraní a odradit od jejich šíření a používání.
Není pochyb o tom, že Sýrie použila zakázané chemické zbraně, porušila své závazky plynoucí z úmluvy o chemických zbraních a ignorovala naléhání Rady bezpečnosti OSN.
Veškeré dřívější pokusy v uplynulých letech změnit Asadovo chování selhaly, a selhaly velmi dramaticky. Výsledkem je, že se prohlubuje uprchlická krize a region je stále nestabilnější, což ohrožuje Spojené státy a jejich spojence.
Dnes večer vyzývám všechny civilizované národy, aby se přidaly k našemu úsilí zastavit masakrování a krveprolévání v Sýrii a také terorismus všech druhů a typů.
Prosíme o Boží moudrost v době, kdy čelíme velmi rozbouřenému světu. Modlíme se za životy zraněných a za duše těch, kteří zemřeli. A doufáme, že dokud Amerika bude hájit spravedlnost, pak mír a harmonie nakonec zvítězí.
Dobrou noc. A bůh žehnej Americe a celému světu.
Děkuji vám.
"Dopodrobna se posuzovala situace v Sýrii po americkém úderu," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov po poradě bezpečnostní rady u ruského prezidenta Vladimira Putina.
Té se zúčastnili premiér, předseda sněmovny, ministři obrany a vnitra, současný i předchozí kancléř, jakož i šéfové tajných služeb. Bez dalších podrobností mluvčí dodal, že se zvažovaly "různé otázky" související s pokračující operací ruského letectva v Sýrii.
Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf Washington obvinil, že použil "falešnou záminku" k útoku na Sýrii.
"Spojené státy pomohly (bývalému iráckému prezidentu) Saddámu Husajnovi použít chemické zbraně proti Íránu v 80. letech. Poté využili falešná obvinění týkající se chemických zbraní nejprve k útoku na Irák v roce 2003 a teď na Sýrii," napsal Zaríf na Twitteru podle agentury AFP.
Bývalý americký velvyslanec při OSN John Bolton upozornil, že nejde jen o záležitost mezi USA, Sýrií a Ruskem. "Tohle je budíček pro celý svět. Země, které odsouhlasily útok USA, by raději měly být připravené dostát svého závazku," varoval.
Útok je sice porušením mezinárodního práva, ale USA jsou jedinou zemí, která k tomu má odvahu, říká novinář Daniel Anýž. Červená čára podle něj někde ležet musí.
Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsou nálety USA pozitivním krokem, ale ne dostatečným. Doufá, že nálet na syrskou základnu znamená začátek aktivního zapojení USA do války. Dnešní útok dal podle něj najevo, že konečně nadešel čas na vážné kroky, které přinesou výsledek, tedy které ochrání syrské obyvatelstvo.
Slovensko považuje útok amerických sil na leteckou základnu syrské armády za snahu předejít dalšímu případnému použití chemických zbraní. Prohlásil to ministr zahraničí Miroslav Lajčák.
Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová se ptá: Kolik dětí ještě musí zemřít, než to začne zajímat Rusko?
Wednesday: @nikkihaley asks: When will Russia care? Friday: Russia blasts U.S. airstrikes in Syria as "aggression." https://t.co/XZHH23IemJ pic.twitter.com/JW9fUkfmX6
— Fox News (@FoxNews) April 7, 2017
K americkému úderu v Sýrii se v rozhovoru pro server Seznam Zprávy vyjádřil prezident Miloš Zeman. "Já si teď snažím zjistit všechny informace a nebudu střílet od boku a nebudu říkat, že s něčím nesouhlasím, nebo ne," uvedl na dotaz, jestli s útokem USA souhlasí. "(Útok) je oprávněný tehdy, pokud to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s chemickými zbraněmi," doplnil Zeman.
Rusko požaduje svolání mimořádné schůze mírových jednání v Ženevě, kde by se projednal americký útok na základnu v Sýrii. Informovala o tom agentura RIA Novosti.
Při útoku zemřelo 16 lidí, z toho devět civilistů. S odvoláním na guvernéra Homsu o tom informoval španělský deník El País. Syrská státní tisková agentura SANA předtím uvedla, že obětí se stalo devět civilistů, kteří zemřeli ve vesnici poblíž bombardované letecké základny. Mezi mrtvými jsou podle ní i čtyři děti.
Rada bezpečnosti OSN se kvůli americkému útoku na Sýrii mimořádně sejde dnes v 16.30 středoevropského času. Oznámily to diplomatické zdroje.
Spojeným státům vyjádřila podporu také Kanada. "Kanada plně podporuje limitovaný útok USA, jehož cílem je zamezit Asadovu režimu používání chemických zbraní proti nevinným civilistům včetně mnoha dětí. Kanada bude nadále podporovat diplomatické snahy vyřešit krizi v Sýrii," prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau. Zdůraznil, že je proti jakémukoliv používání chemických zbraní.
Syrská svobodná armáda (FSA), která bojuje proti syrskému režimu, uvítala americké nálety. Zároveň ale varovala, že odpovědnost je stále velká a touto operací nekončí. Dodala, že se obává odvety ze strany Asadova režimu.
Proti rozhodnutí Donalda Trumpa zaútočit na základnu v Sýrii se ozývá stále více nesouhlasných hlasů z Kongresu. Vadí jim, že Trump si od nich nevyžádal souhlas s akcí. Demokratka Nancy Pelosiová dokonce napsala dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paulu Ryanovi. "Kongres musí dostát své ústavní odpovědnosti tím, že projedná použití vojenských sil vůči suverénnímu státu," píše v něm. "Krizi v Sýrii neukončí jedno noční ostřelování," dodává také.
Generální tajemník OSN Jens Stoltenberg vyzval všechny aktéry, kteří jsou zapojeni do války v Sýrii, ke zdrženlivosti. Apeloval, aby se vyhnuli jakýmkoliv akcím, které by mohly ještě více prohloubit utrpení Syřanů.
Podle íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa nyní Spojené státy bojují na straně teroristů.
Not even two decades after 9/11, US military fighting on same side as al-Qaida & ISIS in Yemen & Syria. Time to stop hype and cover-ups. 3/3
— Javad Zarif (@JZarif) April 7, 2017
Americká armáda vypálila při ranním útoku na leteckou základnu u syrského Homsu 59 střel Tomahawk s plochou dráhu letu. Podle amerického představitele citovaného agenturou AP dosáhlo cíle 58 těchto střel, jedna asi nefungovala. Rusko předtím označilo útok za slabý, podle něj syrskou základnu zasáhlo jen 23 střel.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv uvedl, že útoky na syrskou základnu přivedly USA a Rusko „na samou hranici“ vzájemného vojenského střetu.
Výroky představitelů Ruské federace se objevovaly v průběhu celého dnešního dne a lišily se svou intenzitou. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dopoledne promluvil o naději, že nedojde ke zhoršení rusko-amerických vztahů. Prezident Vladimir Putin řekl, že mezinárodní vztahy byly značně poškozeny. Vyjádření ruského premiéra přišlo jako poslední a je naléhavější než slova předchozích státníků.
Pochvalu si Trump nevysloužil od republikánského senátora Teda Cruze. Ten sice s náletem souhlasí, podle něj se o tom měl ale Trump poradit s Kongresem i s obyvateli USA.
Photo taken, after strike, approximately 9:15pm ET on Thursday April 6, 2017 in SCIF at Mar-a-Lago https://t.co/PlEsbjIcxy
— Sean Spicer (@PressSec) 7. dubna 2017
Velká Británie byla ohledně chystané akce v úzkém kontaktu s USA. Sdělil to britský ministr obrany Michael Fallon. Podle něj byla britská premiérka Theresa Mayová o plánech o útoku na Sýrii průběžně informována.
Rada bezpečnosti OSN se schází dnes v 17.30 středoevropského času. Schůze proběhne z iniciativy Ruska, které označilo ostřelování letecké základny za „agresi vůči suverénní Sýrii“. Schůze se zúčastní všech 15 členů, včetně Spojených států, Ruska, Francie, Velké Británie a Číny. Na rozdíl od rozhodnutí většiny orgánů OSN usnesení Rady bezpečnosti smí být vymáhana silou. Ke shodě ale nedojde, pokud alespoň jeden z pěti jmenovaných členů použije své právo veta.
Podle nepotrvzených zpráv na Twitteru reaguje syrský režim Bašára Asada na nálety USA odvetou leteckých útoků v oblasti Damašku, Idlibu, Hamé a v Daráje.
#BREAKINGNEWS
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) 7. dubna 2017
Intense #AssadPutin air strikes on #Qaboun, #Idlib, #Hama & #Daraa.
They retaliate against civilians.https://t.co/3zcqx10N0b pic.twitter.com/PPLHdrD4bP
„Obyvatelé Sýrie potřebují neprodlenou akci, která zajistí jejich ochranu. Ale tato akce musí být v souladu s principy Organizace spojených národů a s mezinárodním právem,“ prohlásil náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman, během vystoupení na schůzi Rady bezpečnosti OSN.
Podle syrských zdrojů si americký útok vyžádal až 16 obětí.
Homský guvernér mluví o smrti sedmi vojáků a devíti civilistů z obcí u základny Šajrát.
Velvyslanec OSN v Sýrii Staffan de Mistura pořádá "krizovou schůzku" mezinárodní skupiny dohlížející na mírové snahy v Sýrii, o niž podle něho požádalo Rusko. Informovala o tom agentura AFP.
"Americký útok na Sýrii je pouze prostředkem, jak odvést pozornost od civilních obětí v Iráku," řekl podle agentury Reuters na jednání Rady vyslanec Ruska při OSN.
Zástupce ruského ambasadora Vladimir Safronkov označil útok za "do očí bijící porušení mezinárodního práva", které pomůže teroristickým organizacím, proti nimž Moskvou podporovaná syrská armáda bojuje.
Naopak představitel Velké Británie americkou vojenskou akci podpořil a označil ji za oprávněnou. Dodal také, že kdyby Rusko nevetovalo sedm rezolucí OSN, čelil by nyní Asad sankcím a spravedlnosti.
Stejně tak útok na Sýrii podpořil vyslanec Francie, který jej označil za legitimní odpověď na zločiny páchané režimem Bašára Asada.
Rusko souhlasilo s udržením horké linky, která má zabránit letecké kolizi nad Sýrií. S odvoláním na nejmenovaný americký armádní zdroj o tom informovala agentura AP. Upozornila, že to odporuje původnímu dnešnímu oznámení Ruska, které sdělilo, že pozastavuje ujednání s Američany o zabránění leteckých incidentů.
Kreml ale zároveň sdělil, že komunikační kanál s USA Moskva nezavře, ale že skončí s výměnou informací.
Vyslankyně USA uvedla na zasedání Rady, že jsou Spojené státy připravené udělat více než včerejší útok, doufá však, že to nebude potřeba.
Americké údery v Sýrii byly zásadní, oprávněné a odpovídající, řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Podle něj se nevylučuje, aby USA a Rusko spolupracovaly v boji proti radikálům a zároveň se shodly v požadavku, že Sýrie se musí vyvarovat použití chemických zbraní. Spicer dnešní vojenskou akci označil za důležité poselství světu.
"Prezidentovy činy minulý večer byly velmi rozhodné a ukázaly, co si myslí o tom, co je třeba udělat. Především se domnívá, že by se syrská vlády, Asadův režim, měly v minimálním případě podrobit dohodě, v níž se zavázaly k nepoužívání chemických zbraní," řekl Spicer.
"Asad si myslel, že mu to projde, protože mu Rusko bude krýt záda… To se ale změnilo," řekla v OSN vyslankyně USA Haleyová.
Neodpustila si však rýpnutí do Ruska. Moskva podle ní měla dohlédnout na odstranění všech chemických zbraní ze Sýrie, "což se zjevně nestalo". Podle Haleyové proto existuje několik variant: buď Rusko o existenci zbraní použitých při úterním útoku vědělo, nebo Moskva věřila Asadovi a ten ji podvedl.
Rusko o nadcházející půlnoci ruského času (23:00 SELČ) zastavuje komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo obrany. Předvolalo si také amerického vojenského atašé. Komunikace s Pentagonem sloužila k odvrácení kolizí vojenských letadel operujících nad Sýrií. Rusko svým rozhodnutím reaguje na páteční americké údery na syrskou základnu Šajrát a označuje je za odvetu za úterní chemický útok v syrském Idlibu.
Podle agentury AFP ze syrské základny, kterou dnes USA napadly, opět létají stíhačky.
AFP: Ze základny, kterou dnes nad ránem zasáhlo americké bombarodování, znovu vzlétají stíhačky. https://t.co/r9XDJ0DWmn
— Filip Horký (@FilipHorky) 7. dubna 2017
Až příští týden v úterý přijede na návštěvu do Moskvy americký ministr zahraničí Rex Tillerson, ruská strana od něj bude chtít slyšet komentář k dnešním úderům na základnu v Sýrii. V ruské televizi to dnes řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
"S návštěvou se počítá, ať přijede a poví, co tam dnes natropili," řekla mluvčí. "My mu řekneme všechno, co si o tom myslíme," dodala.
On-line reportáž pro dnešek končí. Situaci kolem amerického útoku v Sýrii a jeho dopady budeme sledovat i v dalších dnech.
Dobrou noc přeje redakce HN a Aktuálně.cz
Syrská televize ukázala moment, kdy americké rakety dopadaly na leteckou základnu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist