Ruští vyšetřovatelé prověřují informace, že muž podezřelý z teroristického útoku na petrohradské metro prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu v Sýrii.

Akbaržon Džalilov tam možná pobýval v minulých dvou letech, napsala agentura TASS s odvoláním na své policejní zdroje. 

Podle jiné hypotézy vyšetřovatelů je možné, že islamisté použili Džalilova jako "živou bombu", aniž by si sám uvědomoval, jakou roli má v atentátu sehrát.

Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil. Žádné další informace zatím z vyšetřování nepronikly.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Ruské tajné služby se nyní ve spolupráci se zahraničními partnery snaží ověřit putování předpokládaného atentátníka v cizině, včetně Sýrie a území ovládaného IS.

Vyšetřovatelé posuzují i verzi, že Džalilov coby strůjce krveprolití neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka, avšak byl použit jako "živá bomba".

"Spousta faktů svědčí o tom, že předpokládaný sebevražedný terorista se nejspíše nechystal vyhodit se do povětří, ale měl v úmyslu bomby umístit na dvou místech metra a uprchnout. Ale jeho společníci se rozhodli jej použít jinak a poslali ho na smrt, aniž by to tušil," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatelů.

"Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadá do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu," dodal. Lze podle něj připustit, že Džalilovovým úkolem bylo zhotovovit a nastražit dvě bomby, které měly být odpáleny na dálku mobilním telefonem.

Podle Interfaxu jiný informovaný zdroj potvrdil, že Džalilov měl spolupachatele.

V jeho bydlišti sice kriminalisté nenašli součástky pro výrobu bomb, nicméně objevili stopy trhaviny a otisky prstů několika lidí.

Džalilov je hlavním podezřelým z odpálení sebevražedné nálože v petrohradském metru.

Trhavina zabila 14 lidí a pět desítek dalších zranila. Podle informací zdravotníků je stav tří lidí vážný.

V metru měl s sebou dvě nálože, z nichž jednu zanechal v jiné stanici - ta však neexplodovala a policie ji zneškodnila.

Již dříve se v médiích objevily spekulace, že bombu explodující ve vagonu, kterou měl Džalilov zřejmě v batohu na zádech, nemusel atentátník odpálit úmyslně.

V Petrohradu kvůli náloži evakuovali devítipodlažní dům                     

Ruské úřady ve čtvrtek oznámily, že našly a zneškodnily nastraženou nálož v obytném domě v Petrohradu. Evakuace domu s 360 byty na jedné z hlavních dopravních tepen druhého největšího ruského města následovala ve čtvrtek ráno po nálezu podezřelého předmětu.

"Výbušné zařízení jsme našli a zneškodnili," uvedl náčelník místního úřadu v jedné z petrohradských čtvrtí Konstantin Serov. Obyvatelé devítipodlažního domu se již smějí vrátit do svých příbytků z blízké školky, kam byli evakuováni, s výjimkou dvou nejvyšších pater, kde ještě pracují kriminalisté.

Podle petrohradského serveru Fontanka si policie z domu odvedla v poutech tři podezřelé "jižany", tedy přistěhovalce.

V Rusku si vydělávají na živobytí miliony přistěhovalců z postsovětské Střední Asie a Kavkazu.

Agentura Interfax uvedla, že jde o možné společníky atentátníka, který má na svědomí útok v metru.

"Zatčeni byli tři lidé, nyní se prověřují jejich styky s Akbaržonem Džalilovem," řekl nejmenovaný policista s odkazem na předpokládaného atentátníka.

Vyšetřovatelé podle serveru Fontanka označili tyto zadržené za Džalilovovy známé.

V bytě se podle zdroje Interfaxu našly součásti výbušného zařízení, odpovídající bombě odpálené v metru.

"Bylo vypátráno několik občanů středoasijských republik, kteří byli v kontaktu s Džalilovem. Během prohlídky bytu, kde tyto osoby žily, se našly předměty důležité pro vyšetřování. Byly zabaveny a předány k prozkoumání," uvedla mluvčí vyšetřovatelů Světlana Petrenková.

Související