Americký prezident Donald Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z pozice stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Podle agentury AP to vyplývá z ve středu publikovaného textu Bílého domu o novém složení rady. Kontroverzní poradce byl členem rady složené z politických, vojenských a bezpečnostních špiček od ledna a mnozí kritizovali jako nekompetentního.

Trump původně účast Bannona, jehož názory jsou označovány za xenofobní či rasistické, na bezpečnostních jednáních hájil s tím, že je to bývalý příslušník námořnictva. Jeho úkolem v NSC bylo podle zdrojů agentury AP blízkých prezidentovi zajistit, aby se orgán tvořený experty s názory mnohdy odlišnými od Trumpa "sladil" s prezidentovou vizí bezpečnostní politiky. Bannon měl rovněž docílit efektivnějšího fungování rady, než tomu bylo za Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Nyní však Trump své rozhodnutí přehodnotil.

Nejmenovaný činitel Bílého domu podle agentury Bloomberg odvolání vysvětlil tím, že Bannon byl v radě mimo jiné kvůli tomu, aby dohlížel na jiného Trumpova poradce Michaela Flynna, který zastával funkci hlavního bezpečnostního poradce. Kvůli tomu, že neinformoval prezidenta o svých schůzkách s ruským velvyslancem, byl ale Flynn v únoru odvolán, a proto již podle zmíněného činitele nebylo třeba Bannona v radě dále držet.

Někteří američtí komentátoři za jeho koncem ve funkci vidí posilování vlivu silových ministrů a šéfů bezpečnostních složek na úkor Bílého domu. Flynnův nástupce v roli hlavního bezpečnostního poradce generál Herbert R. McMaster dostal podle AP volnou ruku k reorganizaci rady.

Bílý dům v posledních týdnech čelí kritice mimo jiné v souvislosti s vyšetřováním údajného napojení Trumpových lidí na Rusko během předvolební kampaně, do níž podle tajných služeb zasahovali v Trumpův prospěch ruští hackeři. Trumpův úřad se mimo jiné potýká s obviněním, že ovlivňoval republikánského šéfa kongresového výboru vyšetřujícího zmíněné ruské vazby. Některá americká média vidí ve změnách v NSC rovněž možnou reakci na tyto kritiky.

Pravidelných schůzek řídícího výboru NSC se nově bude účastnit i šéf tajných služeb Dan Coats a předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Joseph Dunford, kteří byli od Trumpova nástupu z nejužšího vedení rady vyloučeni.

Bannon, který byl ještě loni šéfem ultrapravicového webu Breitbart News publikujícího otevřeně protižidovské, protimuslimské či sexistické materiály, zůstává Trumpovým hlavním stratégem.