Lidé zasažení úterním náletem v syrském Chán Šajchúnu v provincii Idlib vykazovali všechny příznaky otravy sarinem. Letouny Suchoj Su-22 přilétly v půl sedmé ráno, oblastí otřásly mohutné detonace. Su-22 používá syrská armáda. Obětí je více než sto, zraněných několik stovek. Zasažené lidi přijímali na hranici i turečtí zdravotníci, na obličejích měli plynové masky. Potvrdili, že použitou látkou je sarin.

Fotografie a svědectví z Chán Šajchúnu připomínají útok irácké armády yperitem na kurdské město Halábdža v roce 1988 nebo události na damašském předměstí Ghúta před třemi lety, kde rakety s hlavicemi naplněnými sarinem usmrtily na povstalci ovládaném území stovky lidí.

Oběti byly zasaženy dvěma chemikáliemi

Podle mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Ivety Polochové oběti úterního útoku vykazují znaky, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemikáliemi. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór.

"Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici v Báb al-Hávě v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Chán Šajchúnu odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin," upozornila Polochová. Osm přijatých pacientů mělo mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, upřesnila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se