Zranění lidé ležící přímo na nástupišti petrohradského metra. Zakrvácené oběti křičící emotivní slova nebo držící své tváře v dlaních. Jiní cestující, kteří utíkají od místa neštěstí a také před kouřem, valícím se z poškozeného vagonu. Další lidé si chladnokrevně natáčejí celý incident na své mobilní telefony.

Takové scény nabídlo v pondělí odpoledne metro druhého největšího ruského města Petrohradu.

Kvůli němu si celé Rusko po čtyřech letech znovu připomnělo, jak vypadá velký teroristický útok na jeho území. Celkem při něm zemřelo 14 lidí, uvedla v úterý ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. Předchozí bilance čítala jedenáct mrtvých.

"Můžeme dnes konstatovat smrt 14 lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem," řekla Skvorcovová novinářům podle agentury Interfax.

V městských nemocnicích se podle ministryně nachází ještě 49 zraněných, 13 lidí lékaři po ošetření propustili domů.

"Viděl jsem kouř, dav lidí se hrnul k eskalátorům. Všude kolem byli lidé se zakrvavenými obličeji nebo oblečením. Řada z nich vyděšeně křičela," popsal atmosféru těsně po výbuchu jeden ze svědků Leonid Čajka.

Ruští vyšetřovatelé oznámili, že za útokem v petrohradském metru stál sebevražedný útočník, informovala o tom agentura AFP.

V úterý byla stanice petrohradského metra Senné náměstí znovu uzavřena kvůli anonymnímu telefonátu, který varoval před dalším možným útokem, informovala RIA novosti.

Stopy vedou na severní Kavkaz?

Brzy po útoku se na ruských serverech objevila nejasná fotografie pravděpodobného útočníka.

Štíhlý muž v černém kabátě s dlouhým vousem a černou pokrývkou hlavy odkazoval podle nich na tradiční ruskou teroristickou stopu: islamisty ze severního Kavkazu, případně na s nimi spojené radikální džihádisty ze Sýrie, kteří se chtějí Kremlu pomstít za jeho podporu syrskému prezidentu Asadovi.

Podle agentury Interfax se ale muž ze záběru sám přihlásil a z vyšetřování byl nakonec vyřazen. V úterý odpoledne policie identifikovala útočníka jako 22letého Kyrgyze jménem Akbaržon Džalilov. Ten měl nejprve nastražit výbušné zařízení na stanici Náměstí povstání (Ploščaď vosstanija) a poté spáchat sebevražedný atentát ve vagónu metra mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Technologičeskij institut).

Bezpečnostní služba Kyrgyzstánu již v úterý ráno informovala, že se Akbardžon Džalilov narodil v roce 1995 ve městě Oš.

"Ruští vyšetřovatelé se teď nejspíš zaměří na dvě nejpravděpodobnější linky, přestože je zatím nepotvrdili. První je skupina napojená na Islámský stát, jejíž nenávist vyvolalo ruské zapojení do války v Sýrii. Druhou linkou budou čečenští separatisté," napsal ve své první analýze bezpečnostní analytik BBC Frank Gardner.

Islamisté ze severního Kavkazu zabíjeli v Rusku už v minulosti.

Naposledy v prosinci 2013 v městské hromadné dopravě ve Volgogradu. Předtím v lednu 2011 na moskevském letišti Domodědovo a v březnu 2010 dokonce přímo v moskevském metru.

Celkem přišlo při těchto třech útocích o život přes sto lidí.

Současný petrohradský útok se jim v mnohém podobá.

Mezi stanicemi petrohradského metra Senné náměstí a Technologický institut zabíjela podle všeho poměrně malá a podomácku vyrobená nálož, napěchovaná kromě výbušnin řadou ostrých předmětů.

Druhou podobnou nálož objevili petrohradští policisté pod hasicím přístrojem na nedaleké stanici Náměstí povstání. Tu naštěstí dokázali zavčas zneškodnit.

Viditelný terč

Ať už útočil v petrohradském metru kdokoli, vybral si viditelný terč s maximálním možným efektem. Tamní podzemní dráha patří k nejrušnějším na světě, denně přepraví přes dva miliony osob.

Podobně velký teroristický útok sice zasáhl Petrohrad poprvé, v minulosti už ale k němu nebylo úplně daleko.

V roce 2011 vybuchla nálož nastražená islamisty v rychlostním vlaku mezi Moskvou a Petrohradem. Zabila tehdy 27 lidí a zranila dalších 130 cestujících.

"Je samozřejmě předčasné teď říct, kdo přesně útočil v petrohradském metru. Nebylo by ale překvapením, kdyby šlo o mezinárodní teroristy. Rusko velice rychle nahrazuje Spojené státy v pozici hlavního terče teroristické sítě al-Káida, Islámského státu a dalších džihádistických skupin, odkazujících na násilnou salafistickou ideologii," napsal ve své analýze petrohradského útoku pro server Politico bezpečnostní expert Colin Clarke ze známé RAND Corporation.

Připomíná, že řada ruských občanů z převážně islámského severního Kavkazu se v poslední době zapojila do bojů v Sýrii na straně radikálních džihádistů.

Metrem v Petrohradě otřásly exploze

Clarkeho odhady mluví o zhruba 2400 radikálech, z nichž někteří se nedávno vrátili z Blízkého východu domů do Ruska. Jiné odhady ruských extremistů zapojených do bojů v Sýrii jsou dokonce vyšší.

Americký bezpečnostní expert upozorňuje na viditelný hněv, který mezi džihádisty vyvolala ruská podpora syrského prezidenta Bašára Asada. Tedy jednoho z hlavních protivníků tamních radikálních islamistických skupin.

Na internetu dokonce koluje výhružné džihádistické video s názvem "Brzy, velmi brzy poteče krev jako oceán" adresované přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Rusové už kvůli Sýrii umírali

Prvním úspěšným útokem džihádistů na Rusy po jejich zapojení do války v Sýrii byl atentát na dopravní letadlo letící s turisty z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu v říjnu 2015.

Po výbuchu nálože zemřelo všech 217 cestujících a sedm členů posádky na palubě ruského stroje. K útoku se brzy přihlásila teroristická síť Islámský stát.

Výbuch v petrohradském metru může seznam džihádistických útoků na ruské cíle rozšířit. Pokud ruská policie nepřijde na jinou stopu.

Podle bezpečnostních expertů se ale Rusové musí chystat na případné útoky radikálních islamistů na svém území tak jako tak.

"Čim dál silnější zabředávání do marasmu Blízkého východu přinutilo Rusy zvolit si v tomto zahraničním konfliktu stranu. A to může způsobit tragédii u nich doma," uzavírá svoji analýzu bezpečnostní expert Colin Clarke.

Metrem v Petrohradě otřásly exploze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist