Při sobotních demonstracích v Paraguayi kvůli změně ústavy přišel o život jeden z protestujících. Demonstrace v zemi vypukly v pátek poté, co senátoři schválili změnu ústavy, umožňující prezidentovi znovu kandidovat na nejvyšší úřad v zemi. Střety s policí si vyžádaly téměř tři desítky zraněných, mezi nimiž byli demonstranti, policisté, novináři i poslanci.
Mrtvým je pětadvacetiletý Rodrigo Quintana. Podle opozice ho zabil gumový projektil vypálený policí na centrálu skupiny mladých liberálních aktivistů. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že zahájilo vyšetřování úmrtí. Podle lékař Quintana utrpěl vážná poranění hlavy.
V pátek demonstranti v paraguayské metropoli násilím vnikli do budovy parlamentu, kde podle místních médií ničili zařízení a způsobili požár. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu v pátek pozdě v noci, nepokoje však pokračovaly v dalších částech města i jinde v zemi do sobotních ranních hodin. Během dne přijeli do hlavního města aktivisté z vnitrozemí. Podle policie bylo zatím zadrženo zhruba 200 protestujících a zpustošeny byly obchody a vládní budovy.
Paraguayský prezident Horacio Cartes vyzval ke klidu. "Demokracie se nedá dobýt ani bránit násilím a můžete si být jisti, že vláda udělá vše, co je v jejích silách, aby v zemi zajistila pořádek," napsal prezident na Twitteru.
Agentura Reuters připomněla, že v paraguayské metropoli Asunciónu se tento víkend koná výroční zasedání správní rady Meziamerické banky pro rozvoj (IADB). Do města by tak měly přijet stovky podnikatelů a vládních úředníků z řady zemí. IADB sdružuje 48 států.
Ústavní změna, kterou schválilo 25 ze 45 senátorů, umožní současné hlavě státu a bývalým či budoucím prezidentům znovu kandidovat na nejvyšší úřad v zemi. Dosud se o něj nesmí nikdo ucházet dvakrát, i když mezitím prezidentskou funkci jedno či více období nevykonával.
O návrhu ústavní změny měla už v sobotu hlasovat dolní komora, kde mají vládní poslanci pro návrh dostatečnou podporu. Šéf Poslanecké sněmovny Hugo Velázquez ale kvůli nepokojům hlasování odložil.
Už před hlasováním se v ulicích metropole Asunciónu shromáždily asi tři tisíce lidí. V pátek se protesty vyhrotily. Televize přinášely záběry krvácejících demonstrantů, řada lidí měla na těle stopy po gumových projektilech, jimiž se policie snažila spolu s vodními děly shromáždění rozehnat.
Násilí vygradovalo večer, kdy skupina demonstrantů pronikla do budovy Kongresu. Podle novinářů přítomných na místě protestující strhli zátarasy a v budově Kongresu způsobili požár. V té době bylo podle požárníků v budově ještě několik zaměstnanců a poslanců. Na videu ze sociálních sítí je vidět, jak demonstranti ničí zařízení v budově.
Paraguay zakázala možnost znovuzvolení pro prezidenta v roce 1992 po zkušenosti s více než třicetiletou diktaturou Alfreda Stroessnera. Podobná opatření přijaly i další latinskoamerické země, někde ale nesmí prezident pouze vykonávat dva prezidentské mandáty v řadě za sebou, jako například v Chile či v Uruguayi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist