Americká firma Westinghouse, stavící jaderné reaktory a ucházející se i o dostavbu českých jaderných elektráren, vyhlásila podle deníku Wall Street Journal bankrot. Očekávaný krok firmy, kterou vlastní japonská Toshiba, přichází ve chvíli, kdy má rozestavěné a dávno za původním plánem zaostávající dvě elektrárny (čtyři reaktory) v USA.

Miliardy dolarů utopené ve stavbě elektráren v Georgii a Jižní Karolíně ohrožují samu mateřskou firmu Toshiba, která musí rozprodávat svá aktiva. Minulý týden japonská firma oznámila, že musela odepsat šest miliard dolarů, které protekly oběma projekty v USA.

Westinghouse, jehož dluhy podle Toshiby dosahují 9,8 miliardy dolarů (zhruba 245 miliard korun), podal žádost o ochranu před věřiteli k newyorskému bankrotovému soudu. Firma upozornila, že na její aktivity v Evropě, Asii, Africe a na Blízkém východě nebude mít tento krok vliv.

Žádost o soudní ochranu před věřiteli by mohla omezit budoucí ztráty firmy. Vyvolává však obavy ohledně osudu rozestavěných jaderných reaktorů ve Spojených státech. Ochrana před věřiteli umožní firmě Westinghouse pozměnit či porušit stavební smlouvy.

Toshiba dnes předpověděla, že její čistá ztráta za finanční rok, který skončí 31. března, se kvůli problémovým jaderným aktivitám vyšplhá až na 1,01 bilionu jenů (228 miliard korun). V únoru přitom celoroční ztrátu odhadovala pouze na 390  miliard jenů (88 miliard korun) a původně dokonce počítala se ziskem 145 miliard jenů (zhruba 33 miliard korun).

Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Žádost o soudní ochranu před věřiteli by mohla omezit budoucí ztráty firmy.

Japonská Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima. Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost. Jaderná sféra se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílí asi třetinou.