Prezident Miloš Zeman v úterý při návštěvě Chorvatska mimo jiné uvedl, že Česko podporuje šíření euroatlantické integrace na západním Balkánu, nicméně si myslí, že v ní není místo pro Kosovo. Dal také najevo nesouhlas s takzvanou vícerychlostní Evropskou unií. Podle chorvatské televize HRT to řekl na tiskové konferenci po setkání s chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou.

Šéfka chorvatského státu vyzdvihla velmi dobré politické vztahy obou zemí, ale chtěla by, aby se rozšířily do řady oblastí. Od konzultací kolem evropských politik, okolo spolupráce v rámci Evropské unie a evropského projektu i v rámci NATO, avšak i pokud jde o dvoustrannou spolupráci. To se podle ní týká především ekonomiky a ekonomické spolupráce.

Miloš Zeman v Chorvatsku: Vícerychlostní Evropská unie je zvrhlost

"Chorvatsko je otevřené českým investicím," řekla v této souvislosti Kitarovičová. Více potenciálu vidí také v podnikatelských aktivitách chorvatských firem v Česku a českých v Chorvatsku.

Zeman podle místní televize se svou chorvatskou kolegyní souhlasil, že je třeba zvýšit investice. Kromě turistiky podle něj Češi plánují investice také v bankovním a energetickém sektoru.

Kitarovičová rovněž zdůraznila zájem Chorvatska o spolupráci s Visegrádskou skupinou, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko. "Byla bych ráda, kdybychom jednu z příštích schůzek této iniciativy uspořádali v Chorvatsku za účasti prezidentů těchto států, ale i našich sousedů ze Slovinska a Rakouska," citovala HRT prezidentku.

Zeman k tomu poznamenal, že Chorvatsko může být této iniciativě velmi užitečné díky svým zkušenostem s migrační krizí. V souvislosti s tím vyjádřil znepokojení nad tím, že by turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mohl splnit svou hrozbu a pustit do Evropy tři miliony uprchlíků.

Miloš Zeman v Chorvatsku: Vícerychlostní Evropská unie je zvrhlost

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist