Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma státní správy s využitím pravidel amerického byznysu. Napsal to list The Washington Post. Šéfem Úřadu amerických inovací, který bude podřízen přímo prezidentovi, se stane Trumpův zeť Jared Kushner.

V novém úřadu budou podle washingtonského listu jako strategičtí konzultanti působit bývalí nebo i nynější manažeři velkých firem. Pokusí se zavést ve Washingtonu nové myšlení, povznést se nad denní politickou práci a vytvořit "trvalý odkaz" Trumpova vládnutí.

Úřad bude "inkubátorem" nenásilné transformace oproti plánům na demontáž správního systému, kterou razí Trumpův hlavní poradce Stephen Bannon. Ten součástí inovačního týmu nebude.

"Vláda by měla fungovat jako velká americká firma. Doufáme, že se nám podaří dosáhnout úspěchu a efektivity ve prospěch našich zákazníků, jimiž jsou občané," řekl Kushner v neděli novinářům. Jeho nový úřad má spolupracovat s akademickou sférou i s manažery včetně šéfa firmy Apple Tima Cooka, zakladatele Microsoftu Billa Gatese nebo ředitele společnosti Tesla Elona Muska.

Kushner se podle amerického deníku chce zaměřit na technickou a datovou modernizaci federálních ministerstev a agentur a pracovat na dalších velkých transformačních projektech, jakými je například plán poskytnout každému Američanovi přístup k vysokorychlostnímu internetu. Zabývat se ale bude i bojem s narkotiky. Projekty bude schvalovat prezident.

Nová Kushnerova funkce podle The Washington Post dál rozšíří již dnes rozsáhlé pravomoci prezidentova zetě počínaje vnitřní politikou a konče dohledem nad personálními změnami. Působí podle listu i jako jeden z hlavních Trumpových poradců a "stínový diplomat" v otázce vztahů s Čínou, Mexikem, Kanadou a zeměmi Blízkého východu.

Související