Keňa se stala první zemí světa, která umožňuje svým občanům koupit si státní dluhopisy přes mobilní telefon. Tato africká země neustále hledá nové způsoby, jak si zajistit peníze, a je například průkopníkem v oblasti mobilních plateb. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Mobilní platby jsou důležitou součástí keňského bankovního systému. Vláda ve snaze napojit se na tuto síť umožní uživatelům mobilních telefonů obchodovat se státními cennými papíry přes telefon, aniž by měli účet u banky.

Jeden dluhopis je možné koupit za 3000 keňských šilinků (730 korun), uvedla centrální banka. Dluhopis bude úročen asi deseti procenty a jeho vlastník obdrží nezdanitelný úrok každých šest měsíců.

Ministr financí Henry Rotich uvedl, že vláda zpočátku učiní omezenou nabídku dluhopisů v objemu 150 milionů šilinků (36,4 milionu korun), aby nové dluhopisy otestovala. Větší nabídku plánuje v červnu.

Keňa si v posledních čtyřech letech masivně půjčovala na financování ambiciózního stavebního programu, včetně výstavby silnic a železnic.

Finanční analytik Aly Khan Satchu se domnívá, že nápad s prodejem dluhopisů přes telefon bude pro vládu zdrojem potenciálně levných peněz. Guvernér centrální banky Patrick Njoroge pak očekává, že nákup dluhopisů výrazně zlepší kulturu spoření obyvatel země.

Hlavním poskytovatelem mobilních transakcí v Keni je společnost M-Pesa, což svahilsky znamená peníze. Podnik má kolem 20 milionů uživatelů. V zemi je stokrát více kiosků firmy M-Pesa než bankomatů.

Související