Britská premiérka Theresa Mayová 29. března dopisem oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla v pondělí podle agentury Reuters mluvčí Mayové.
O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum.
Premiérčina mluvčí zároveň popřela spekulace o možných předčasných parlamentních volbách.
Přesný termín aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl.
Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.
"Cíl vlády je jasný: dohoda, která je v zájmu každého národa a regionu v Británii a samozřejmě v celé Evropě - nové, pozitivní partnerství mezi Spojeným královstvím a našimi přáteli a spojenci v Evropské unii," uvedl v pondělí britský ministr pro brexit David Davis v tiskové zprávě, kterou novinářům poskytlo britské zastoupení při EU v Bruselu.
Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl na Twitteru, že ostatním 27 členským zemím Evropské unie předloží návrh politických vodítek pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu z EU do 48 hodin od oficiálního oznámení Londýna o britském rozhodnutí evropský blok opustit.
Within 48 hours of the UK triggering Article 50, I will present the draft #Brexit guidelines to the EU27 Member States.
— Donald Tusk (@eucopresident) 20. března 2017
List The Independent na svém webu napsal, že Mayová po odeslání oficiálního dopisu Bruselu formálně oznámí Dolní sněmovně Spojeného království, že požádala o zahájení procesu vystoupení z EU. Podrobnosti o tom, jak bude dopis pro Brusel obsahově koncipován, zatím známy nejsou.
"Na naší straně je všechno připravené," poznamenal mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v Bruselu jen krátce poté, co termín 29. března v pondělí v Londýně poprvé oznámil úřad britské premiérky Mayové.
Podle mluvčího Evropské komise Schinase poté, co britská strana svůj záměr odejít 29. března skutečně oznámí, sejde se mimořádně Evropská rada, tedy prezidenti a premiéři ostatních zemí unie. Svolá je jako obvykle Tusk a toto vrcholné jednání by mělo jeho "politická vodítka" pro postup dalšího vyjednávání schválit.
Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednání. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země a tím rozhodnou o začátku rozhovorů.
Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem.
Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství.
V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.
V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány v pondělí ale úřad premiérky popřel.
Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist