Členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čeká v nadcházejících týdnech série tří pracovních směn vně orbitálního komplexu. Informovala o tom na svém webu americká vesmírná agentura Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

První dva výstupy, plánované na 24. března a 2. dubna, budou věnovány chystané instalaci druhého mezinárodního dokovacího uzlu pro přistávání budoucích komerčních lodí na stanici.

Nejprve astronaut NASA Shane Kimbrough s francouzským kolegou Thomasem Pesquetem z Evropské vesmírné agentury (ESA) příští týden připraví spojovací adaptér PMA-3, který je potřebný k instalaci dokovacího uzlu. Při následující směně o týden později, v neděli 2. dubna, pak Kimbrough a astronautka NASA Peggy Whitsonová dokončí kabelové propojení PMA-3.

Další výstup do kosmického prostoru je stanoven na 7. dubna. Při něm budou spolupracovat Whitsonová a Pesquet. Čeká je přemístění boxu s různou technickou výbavou a zařízeními, včetně věcí potřebných k vědeckým experimentům. Uvolní tak místo pro nový takový box, který by na oběžnou dráhu měla dopravit nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK. Její start je po několika odkladech nyní stanoven na 25. března v 03.00 středoevropského času.

Související