Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu v pátek podle agentury Anadolu pohrozil Evropské unii, že jí bude posílat 15 tisíc migrantů měsíčně. Učinil tak v souvislosti s konflikty spojenými se zmařenými agitacemi tureckých vládních činitelů na území Německa a Nizozemska s cílem získat v tamních diasporách podporu pro změny turecké ústavy posilující pravomoci prezidenta.

"Jestli chcete, můžeme každý měsíc vypravit na cestu 15 tisíc migrantů, které jsme vám zatím neposílali, pak se budete divit," citovala v noci na pátek turecká agentura ministra. "Musíte si uvědomit, že nemůžete v tomto regionu hrát bez ohledu na Turecko," dodal.

Soylu kritizoval zákazy mítinků zejména v Německu a Nizozemsku, při nichž chtěli turečtí ministři apelovat na Turky žijící v těchto zemích, aby v dubnovém referendu podpořili změny ústavy, které rozšíří pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Západ však hledí na možnost dalšího posilování moci autokratického šéfa tureckého státu s nelibostí.

"Změní se snad ústava v Německu nebo v Nizozemsku? O co vám jde? Proč se vměšujete? Přijali jste snad Turecko do Evropské unie? Podpořili jste Turecko v boji proti terorismu?" zlobil se v této souvislosti ministr vnitra.