Německo by mohlo zažalovat Spojené státy americké u Světové obchodní organizace (WTO), pokud americký prezident Donald Trump splní své hrozby ohledně zavedení nových dovozních cel. Uvedla to v pátek německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová. "Nebylo by to poprvé, co by pan Trump u soudu prohrál," řekla ministryně v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk.

Trump v lednu varoval, že uvalí dovozní clo ve výši 35 procent na automobily, které hodlá německá firma BMW vyrábět v nové továrně v Mexiku a exportovat do Spojených států. Vysokým dovozním clem hrozil i dalším automobilkám vyrábějícím v Mexiku.

S Trumpem se v pátek setká německá kancléřka Angela Merkelová. Šéf Americké obchodní komory v Německu Bernhard Mattes dnes uvedl, že Německo a Spojené státy musí tvrdě pracovat na tom, aby zabránily zhoršení vzájemných obchodních vztahů.

"Ačkoliv se nyní domníváme, že pravděpodobnost vzniku obchodní války mezi Spojenými státy a Evropou je mála, zůstává toto téma stále přítomné a nezmizelo zcela ze stolu," upozornil. Dodal, že protekcionistické kroky, jako odvetná cla či rušení mezinárodních smluv, by americké ekonomice pomohly jen dočasně.