První rozpočet prezidenta Donalda Trumpa, který má být představen ve čtvrtek, ukáže, jak dramaticky se mění priority americké vlády. Místo ochrany životního prostředí či diplomacie poputují peníze na obranu. Aby mohl Trump v roce 2018 přidat Pentagonu 52,3 miliardy dolarů, sebere peníze dalším osmnácti ministerstvům a federálním agenturám. 

Návrh také předpokládá snížení příspěvků dvaceti menším nezávislým agenturám a nadacím, které se zabývají například uměním nebo financují veřejnoprávní média.

Rozpočet Pentagonu by tak měl vzrůst z 521,7 miliardy dolarů na 574 miliard, ministerstvo pro vnitřní bezpečnost dostane 44,1 miliardy místo dosavadních 41,3 miliardy.

Výdaje na Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA) jsou proti tomu drobné, nyní dostává 8,2 miliardy a podle nového návrhu by měla dostat 5,7 miliardy. Naznačuje to ale, jakými prioritami se Trump a jeho vláda chtějí řídit. Pro EPA to bude znamenat škrtnout zhruba 3200 míst, tedy dvacet procent pracovníků.

Ministerstvo zahraničí se bude muset vypořádat s podobnými škrty, které budou cítit především v americkém příspěvku do rozpočtu OSN. Klimatické programy OSN tak mohou přijít o veškeré americké peníze, potíže budou mít také různé rozvojové programy po světě.

V této souvislosti je zajímavé, že Trump před volbami deklaroval, že chce rozjet velké infrastrukturní programy.

Ministerstvo dopravy, které má plánovat a připravovat stavbu dálnic či železnic, ale v rozpočtu na příští rok dostane o 13 procent méně než dosud, tedy 16,2 miliardy dolarů. Trump tvrdí, že chce do infrastruktury nasypat pomocí investic bilion dolarů. Pro tyto investice ale připravuje zvláštní zákon.

Vesmírná agentura NASA bude také muset omezit své plány, v navrhovaném rozpočtu dostane o procento méně a bude pracovat jen s 19,1 miliardy dolarů.

Povinné (mandatorní) výdaje tvoří o něco víc než dvě třetiny amerického rozpočtu. Trumpovy škrty se tak týkají menší části a podle výpočtů deníku New York Times Trump v této kapitole ušetřil celkem 1,2 procenta výdajů. Fiskální rok americké vlády začíná v říjnu, škrty by se tedy měly projevit od října letošního roku.

 Zdroj: Washington Post, New York Times

Podívejte se, jak vypadá první rozpočet Donalda Trumpa:

První rozpočet Donalda Trumpa by IHNED.cz on Scribd