Slovenská vláda ve středu navrhla ústavní novelu, která podle premiéra Roberta Fica otevře cestu ke zrušení kontroverzních amnestií. Ty brání potrestání pachatelů, kteří zavlekli syna bývalého prezidenta Michala Kováče do Rakouska v roce 1995. V době vlády premiéra Vladimíra Mečiara z něj byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Samotné zrušení amnestií by podle předlohy musel prozkoumat Ústavní soud.


Kontroverzní amnestie vydal v roce 1998 Mečiar v době, kdy vykonával některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

"V tomto návrhu dáváme kompetenci Národní radě zrušit amnestie, a to třípětinovou většinou. Pokud se poslanci rozhodnou zrušit rozhodnutí o amnestii, automaticky musí toto rozhodnutí přezkoumat Ústavní soud," řekl premiér Fico.

Sněmovna by nejprve měla schválit novelu ústavy, která parlamentu umožní jednat o zrušení amnestií a která také rozšíří kompetence Ústavního soudu. Následně by zákonodárci na návrh alespoň pětiny z celkového počtu 150 poslanců hlasovali o anulování amnestií ohledně únosu exprezidentova syna.

Podle Fica po zrušení Mečiarových amnestií bude možné pokračovat ve vyšetřování zavlečení exprezidentova syna do ciziny. Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli uvedeným amnestiím. Z Lexova vyjádření pro televizi Markíza dříve v tomto týdnu vyplynulo, že se případného zrušení Mečiarových amnestií neobává.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německý soud stíhání Kováče mladšího v roce 2000 zastavil. Již v roce 1997 tehdejší slovenský prezident Kováč udělil aktérům aféry Technopol, a tím i svému synovi, milost. Spolu se zrušením Mečiarových amnestií by měl parlament anulovat také tuto milost.