Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska má v plánu na konci března do vesmíru vůbec poprvé vypustit znovupoužitou raketu. Ambiciózní plán má snížit náklady na soukromé, ale i průzkumné lety do vesmíru. Na konferenci Satellite 2017 ve Washingtonu to podle agentury Bloomberg uvedla provozní ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová.

"SpaceX na znovupoužitelnosti raket pracuje už od samého začátku," řekla Shotwellová ve středu. "Aby to fungovalo, musíte raketu pečlivě prozkoumat a ujistit se, že je připravena letět znovu. Až v tom budeme dobří, projeví se to poklesem ceny."

Společnost na oběžnou dráhu vynese satelit za pomoci recyklované rakety Falcon 9. Podle Shotwellové chystá letos firma do vesmíru znovuvyslat dalších pět raket.

Znovupoužitelnost raket je zásadní i podle Jeffa Bezose, zakladatele Blue Origin LLC, konkurenta SpaceX.

Na konferenci řekl, že budoucnost kosmických letů spočívá v cestovním ruchu, který pomůže společnostem nastolit podobný obchodní model, jako mají dnes komerční letecké společnosti.

"Pokud letecká společnost o stroj po každém letu přijde, jen velmi málo lidí by si mohlo takovou cestu dovolit," řekl ředitel internetového obchodu Amazon.com. Ani jeho Blue Origin však za milníky konkurenčního SpaceX příliš nezaostává. Bezosova raketa New Shepard s kosmickou kabinou dvakrát (v dubnu 2015 a v červnu 2016) dosáhla výšky okolo 100 kilometrů a kabina i raketa měkce přistály.

Společnost SpaceX, za kterou stojí podnikatel Elon Musk, plánuje letos vyslat na oběžnou dráhu 27 raket, což je trojnásobek loňského počtu. Vedle komerčních projektů je firma i jednou ze dvou společností, které si americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybral pro přepravu nákladu k ISS.

SpaceX minulý týden uvedl, že se letos chystá k vesmírné stanici zatím vypustit loď bez posádky. Kosmonauty chce potom ke stanici dopravit ve druhé čtvrtině příštího roku.

Přistání rakety společnosti SpaceX

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist