Téměř 1300 uprchlíků připlulo o víkendu na záchranných lodích na italský ostrov Sicílii. Na jedné z lodí zahynul 16letý chlapec. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace italské pobřežní stráže. Dalších 500 migrantů, kteří byli sebráni z chatrných lodí u pobřeží Libye, má dorazit na Sicílii v příštích dnech.

Do Itálie připlouvají od počátku letošního roku uprchlíci na lodích rekordních tempem. Mnohem více lidí než v uplynulých třech letech připlouvá ze severní Afriky.

Španělská humanitární organizace Proactiva Open Arms, která provozuje jednu ze záchranných lodí, uvedla na twitteru, že před jednou ze záchranných akcí se utopilo pět migrantů. Mluvčí pobřežní služby však tuto zprávu nemohl potvrdit.

Velitel norské lodi Siem Pilot, která pracuje pro evropskou pohraniční agenturu Frontex, Jorgen Berg agentuře Reuters řekl, že na jeho lodi přišel o život 16letý chlapec, který byl nemocný. Bližší podrobnosti o nemoci nejsou známé, chlapec však neměl žádné viditelné zranění, dodal Berg. Jeho národnost nebyla zveřejněna.

Od počátku roku do 2. března ve Středozemí přišlo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o život 487 migrantů. Loni za první dva měsíce zahynulo 425 migrantů.

Příjezdy lodí s migranty jsou podle italského ministerstva vnitra letos meziročně vyšší o 57 procent. Zhruba půl milionu migrantů dorazilo do Itálie od roku 2014. Loni to bylo rekordních 181 000 uprchlíků.