Premiéři čtyř visegrádských zemí na setkání ve Varšavě vyzvali k tomu, aby EU zůstala i po odchodu Británie jednotná a propojená a aby se nevytvářely různě integrované skupiny členů. Uvádí to ve výzvě, která je odpovědí na tento týden zveřejněné plány o budoucnosti Evropské unie. Evropská komise navrhuje pět scénářů, o nichž by se mělo diskutovat do summitu v Římě, který má na konci března připomenout 60. výročí založení unie.

Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko odmítají ty scénáře, které předpokládají, že se EU po odchodu Velké Británie rozdělí do několika skupin, které budou spojené v různé míře.

"Chceme reformy, chceme posílit demokratickou a státní kontrolu nad rozhodovacími procesy v unii. Zároveň chceme jasnou rovnost zájmů všech členských zemí a do budoucna udržení společného trhu a schengenského prostoru," řekla hostitelka, polská premiérka Beata Szydlová.

Slovenský premiér Robert Fico kritizoval přípravy summitu v Římě s tím, že stav přípravy závěrečného dokumentu, který by měl nastínit budoucnost unie, je "žalostný".

Evropská komise tento týden dala na stůl pět scénářů budoucnosti, které by se stručně daly podle serveru Politico shrnout následovně: 1) pokračování ve stejné politice; 2) udržení pouze společného trhu; 3) ti, kteří chtějí dělat společně víc; 4) dělat méně věcí efektivněji; 5) dělat společně mnohem víc. Společné prohlášení čtyř členských států odmítá náznaky v těch scénářích, které by znamenaly vytvoření dvourychlostní Evropy – tedy států, které se v budoucnu budou integrovat víc a které naopak chtějí propojení rozvolnit.

Politiku Visegrádské skupiny nyní táhnou mnohem víc národně a populisticky orientované vlády Maďarska a Polska, které chtějí vyšší důraz na politiku jednotlivých členských států. "Žijeme v období, kdy se mění světový pořádek a je třeba si v něm najít své místo. Asiaté už to udělali, Britové to udělali a nyní je na nás, kontinentálních Evropanech, abychom své místo našli také," řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Římský summit, který měl být původně spíš oslavnou připomínkou výročí podpisu smluv, které daly základ dnešní EU, se po referendu, jež nasměrovalo Británii z unie, změnil v klíčovou schůzku, která by měla nastínit budoucí podobu unie.

Evropští politici ale s obavami čekají na výsledky letošních klíčových voleb v Nizozemsku, Francii a Německu, v nichž mohou radikálně posílit euroskeptici. Pokud v prezidentských volbách ve Francii vyhraje šéfka Národní fronty Marine Le Penová, je dokonce možné pochybovat o budoucnosti EU jako takové.

Země Visegrádu chtějí potraviny jako na Západě

Premiéři České republiky a dalších zemí V4 vyzývají Evropskou komisi, aby zasáhla proti rozdílné kvalitě potravin v jejich zemích a třeba v Německu.

Chtějí, aby rozdíly zakázala.

Čtěte ZDE.

jarvis_58b70528498e64052805c371.jpeg

Summit V4 ve Varšavě měl ovšem oficiálně jako hlavní téma kvalitu potravin.

Premiéři kritizovali výrobce, že v nových členských zemích prodávají méně kvalitní zboží často za více peněz.

V4 chce, aby Evropská komise dotlačila potravináře k tomu, aby pod stejnými značkami po celé Evropě vyráběli a prodávali stejně kvalitní výrobky.

"Pokud reakce komise nebude dostatečná, budeme iniciovat občanskou iniciativu (tedy petici milionu občanů EU – pozn. red.), kterou se komise bude muset zabývat," pohrozil slovenský premiér Fico.

Ten toto téma na půdu Visegrádské skupiny přinesl.