Malajsijský prokurátor v úterý 28. února oznámil, že dvě ženy zadržené kvůli smrti bratra severokorejského vůdce budou ve středu obviněny z vraždy. Kim Čong-nama 13. února zabil na letišti v Kuala Lumpuru nervový plyn VX. Do Malajsie dorazila vysoce postavená severokorejská delegace, která požaduje vydání Kim Čong-namova těla, napsala agentura AP.

Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim trest smrti. Informovaly o tom tiskové agentury.

V delegaci vyslané KLDR je i bývalý zástupce severokorejského vyslance při OSN Ri Tong-il. Ten novinářům před severokorejskou ambasádou v Kuala Lumpuru řekl, že on a jeho kolegové jsou v Malajsii proto, aby si vymohli návrat Kim Čong-namova těla do vlasti a propuštění Severokorejce, který byl v souvislosti s případem zadržen.

Tělo Kim Čon-nama je hlavním tématem diplomatických sporů mezi KLDR a Malajsií. Pchjongjang protestoval i proti tomu, aby malajsijské úřady provedly pitvu zemřelého, která na Kim Čong-namově obličeji zjistila stopy nervového plynu. Malajsie odmítá tělo vydat, dokud nebude mít vzorky DNA a potvrzení o totožnosti oběti od někoho z příbuzných.

Malajsie již dříve oznámila, že zavražděným mužem je Kim Čong-nam; KLDR zatím oběť identifikovala pouze jako severokorejského státního příslušníka s diplomatickým pasem.

Dvě ženy, které bratrovi severokorejského diktátora Kim Čong-una nastříkly jed do obličeje, vypověděly, že byly oklamány a myslely si, že tekutina je neškodná a že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Malajsijská policie je přesvědčena, že ženy dobře věděly, co provádějí.

Malajsijský prokurátor Apandi Ali v úterý řekl, že ve středu budou obě - Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong - obviněny z vraždy. Bude-li jim vina prokázána, čeká je trest smrti.

V případu byli zadrženi ještě další dva podezřelí - jeden z nich, Malajsijec, je na svobodě na kauci a další, Severokorejec, zůstává ve vazbě.

Malajsijští vyšetřovatelé tvrdí, že ženám jed poskytli čtyři Severokorejci, kteří v den vraždy z Malajsie odjeli. Celkem malajsijské úřady pátrají po sedmi podezřelých Severokorejcích.

Kim Čong-nam, který žil dlouhodobě v dobrovolném exilu v Macau, je bratr vůdce Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné.