U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ve čtvrtek zakotvila se zásobami a vědeckým materiálem vesmírná loď Dragon, kterou v neděli do kosmu vynesla raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Americký astronaut Shane Kimbrough a jeho francouzský kolega Thomas Pesquet loď zachytili za pomoci robotické ruky s několikaminutovým předstihem proti plánu. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Přistání bylo původně plánováno na středu, ale palubní počítače ho automaticky odložily o 24 hodin kvůli nesrovnalostem v údajích o poloze stanice. Když byl Dragon jen několik set metrů od vesmírné stanice, kvůli chybě v navigaci byla operace zastavena.

Po vyřešení problémů bylo přistání na druhý pokus úspěšné. Náklad určený pro vědecké experimenty teď astronauti musí vzhledem k pozdějšímu dodání rychle vyložit. Platí to hlavně o 40 myších, které jsou určeny pro pokusy s hojením, uvedla agentura AP.

SpaceX vyslal k ISS loď Dragon v neděli z odpalovací rampy na Floridě, z níž na přelomu 60. a 70. let startovali američtí astronauti k misím na Měsíc. Společnost SpaceX, za níž stojí americký podnikatel Elon Musk, si rampu pronajala na 20 let.

Další zásilka dorazí na ISS v pátek. Dopraví ji ruská nákladní loď Progress, která odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur poprvé po nezdařeném prosincovém startu.

Související