Ázerbájdžán vydal mezinárodní zatykač na českého europoslance Jaromíra Štětinu. Spolu s dalšími dvěma členy Evropského parlamentu jej viní z toho, že se v pondělí zúčastnil jako pozorovatel neuznaného referenda v separatistickém Náhorním Karabachu.

"Proti evropským poslancům bylo zahájeno trestní stíhání podle odpovídajících paragrafů ázerbájdžánského trestního zákoníku za opakovaný nezákonný vstup na okupované území Ázerbájdžánu," citoval server kavkasia.net generální prokuraturu. Soud podle prohlášení vydal na politiky zatykač.

 

Kromě Štětiny ázerbájdžánské úřady stíhají Eleni Theocharosovou z Kypru a Franka Engela z Lucemburska. Samotného Štězinu podle jeho slov tento krok nepřekvapil. "Ano, byl jsem celkem srozuměn s tím, že se to stát může, a stalo se to. Já se to dozvěděl ve středu večer, je to součást kampaně ázerbájdžánské administrativy, která začala asi před měsícem, když byl v Minsku na základě požadavku Ázerbájdžánu zatčen rusky píšící bloger Lapšin," říká Štětina. "Je to součást zastrašovací politiky, která má vést k tomu, aby lidé a společnosti, které velmi usilovně spolupracují s Karabachem, byli zastrašeni a aby to Náhodní Karabach poškodilo," tvrdí europoslanec.

Štětina rozhodně svého angažmá v záležitosti Karabachu nelituje. "Já straním Náhornímu Karabachu v souboji s diktátorským režimem. Vy si prostě musíte zvolit svoji stranu barikády. Komunisté jezdí podporovat separatisty, já jezdím podporovat obyvatele Náhorního Karabachu proti diktátorskému režimu," říká.

Všichni tři stíhaní se jako pozorovatelé účastnili referenda v Náhorním Karabachu. Toto separatistické území podle Baku okupuje sousední Arménie. V neuznaném plebiscitu bezmála 90 procent voličů schválilo změny v ústavě.

Související