Hlavní osobnost francouzských centristů François Bayrou ve středu podpořil prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona, jehož šance na vítězství v nadcházejících volbách se tak podle francouzských médií výrazně zvýšila. Bayrou, který sloužil v pravicových vládách a kandidoval v minulých prezidentských volbách, věří, že jeho aliance s centristou Macronem bude ku prospěchu Francie.

Předseda nové centristické strany Vpřed Macron, který byl kdysi socialista a do loňska ministr v levicové vládě, podle nejnovějších průzkumů těsně soupeří o postup z prvního kola 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května s kandidátem umírněné pravice Françoisem Fillonem. Tandem Macron-Bayrou může být pro Fillona zničující, věří týdeník Le Nouvel Observateur.

Macronovi ve středu navíc přislíbil svou podporu i François de Rugy, který jako "zelený kandidát" neuspěl v primárkách levice a váže na sebe kolem dvou procent voličů.

Jasný postup do druhého kola se dává šéfce krajní pravice Marine Le Penové, které se předvídá 26 procent hlasů. Macron a Fillon se nyní podle anket oba těší přízni kolem 21 procent voličů.

Po rozhodnutí šéfa centristické formace MoDem Bayroua, který v minulých volbách získal téměř deset procent hlasů a nyní se mu přisuzuje asi šest procent hlasů, se poměr sil nejspíš změní. Další kandidáti se považují za outsidery.

Boj o druhé postupové místo je o to zajímavější, že Fillon i Macron by podle průzkumů v druhém kole jasně porazili Le Penovou. Proti vítězství kandidátky krajní pravice by totiž hlasovali i voliči stran, kteří jinak Fillona či Macrona nepodporují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist