Navigační problémy dnes zamezily americké nákladní lodi Dragon, aby se podle plánu spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Oznámil to na mysu Canaveral mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Další pokus je naplánován na čtvrtek.

Nedělní start nosné rakety Falcon proběhl bez problémů, ale plánované spojení nákladní lodi Dragon s ISS se dnes muselo na poslední chvíli zastavit. Když byl Dragon jen několik set metrů od vesmírné stanice, kvůli navigační chybě byla operace zastavena. Loď ani šestičlenná posádka ISS nejsou podle NASA nijak ohroženy.

Společnost SpaceX vyslala k ISS loď Dragon v neděli z odpalovací rampy, z níž na přelomu 60. a 70. let minulého století startovali američtí astronauti k misím na Měsíc. SpaceX, za níž stojí americký podnikatel Elon Musk, si rampu pronajala na 20 let.

Na cestě k ISS je dnes rovněž ruská nákladní loď Progress, která odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur poprvé po nezdařeném prosincovém startu. Progress se má s ISS spojit v pátek.

Nedělní start a následné přistání rakety Falcon 9

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist