Německá vláda ve středu schválila návrh, který usnadní deportace neúspěšných žadatelů o azyl do jejich vlasti. Umožní kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků a počítá také s nasazením elektronických náramků v některých případech. O schválení návrhu, na němž se před dvěma týdny dohodla ústřední vláda se zástupci spolkových zemí, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě.

Do Německa za poslední dva roky přišlo téměř 1,2 milionu běženců, do vlasti se ale vrátila jen část těch, kteří ve Spolkové republice nemají nárok na azyl ani na jinou formu právní ochrany. Loni jich asi 55 tisíc odešlo dobrovolně a dalších 25 tisíc bylo deportováno. Letos chce spolková vláda výrazně zvýšit počty obou skupin.

Přispět k tomu má i ve středu schválený návrh, který podle všeho bez problémů projde také parlamentem. Do budoucna má díky němu být jednodušší vzít do vazby před vyhoštěním cizince, kteří mohou pro Německo představovat nebezpečí. Ty, u nichž je vážný zájem na deportaci, bude také možné sledovat pomocí elektronických náramků.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) navíc získá pravomoc zkontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků, aby mohl ověřit jejich identitu. Podle některých odhadů by takové opatření mohlo dopadnout na desítky tisíc běženců. Výhrady k němu má mimo jiné opoziční strana Levice, podle níž jde o nepřiměřený zásah do soukromí.

Schválený návrh je jednou z reakcí na prosincový teroristický útok v Berlíně. Jeho pachatele - Tunisana Anise Amriho - se německé úřady v minulosti pokoušely deportovat, ale neúspěšně.

V Německu bylo na konci loňského roku více než 207 tisíc migrantů, kteří by se měli vrátit do země původu. Zhruba tři čtvrtiny z nich dostaly od německých úřadů odklad, takže nemusí vycestovat okamžitě.

Německá vláda se odmítnuté žadatele o azyl k návratu do vlasti snaží motivovat i finančně. Letos chce na podporu dobrovolných návratů dát dohromady 90 milionů eur (2,4 miliardy korun).

AI: Německo vyhošťuje Afghánce do vlasti neoprávněně

K tématu deportací se ve středu vyjádřila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní je vyhošťování afghánských uprchlíků z Německa zpět do jejich vlasti kvůli nebezpečím v zemi neoprávněné. Deportace do relativně stabilních oblastí Afghánistánu hájí ministr vnitra Thomas de Maizière.

"Situace v Afghánistánu se loni znovu výrazně zhoršila," řekl podle agentury DPA generální tajemník AI v Německu Markus Beeko. Deportace do násilím zmítané středoasijské země jsou proto z hlediska lidských práv nepřijatelné.

"Myslím, že v Afghánistánu nyní jsou v různé době různá místa různou měrou nebezpečná," dodal s tím, že posouzení hrozeb může navíc u každého jednotlivce vypadat jinak.

Proti vyhošťování afghánských imigrantů zpět do jejich vlasti demonstrovalo v Berlíně a Düsseldorfu před 11 dny několik tisíc osob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist