Federální úřady ve Spojených státech zřejmě brzy získají pravomoc postupovat výrazně tvrději proti migrantům pobývajícím v zemi, než tomu bylo za předchozí administrativy prezidenta Baracka Obamy. Ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly již podle informací listu The Washington Post podepsal memorandum, které uvolní podmínky pro okamžité deportace. Zdá se také, že směrnice se nebude týkat mladých přistěhovalců, kteří do USA přišli nelegálně jako děti. Memorandum, jak americká média upozorňují, ještě může pozměnit Bílý dům.

Prezident Donald Trump krátce po lednové inauguraci podepsal několik dekretů, které se otázkám migrace věnují. Jeden z nich, který zakazoval vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí a který pozastavil azylové programy, soudy zablokovaly, Trump ale na tento týden ohlásil vydání nového nařízení, které vyhoví námitkám soudů.

Připravované memorandum ministerstva vnitřní bezpečnosti, jehož obsah chce Bílý dům podle deníku The Washington Post ještě upravit, určí federálním úřadům novou strategii a postup. Očekává se jasné zpřísnění podmínek.

Z dob Obamovy administrativy například platí, že zrychlené deportace jsou využívány jen pro ty migranty bez dokladů, které pohraniční a cizinecká policie odhalí do vzdálenosti sto mil (161 kilometrů) od hranic a kteří v zemi pobývají méně než 14 dní. Podle memoranda, jež Kelly podepsal, má být možné okamžitě deportovat i cizince, kteří v zemi žijí nelegálně až dva roky.

Ačkoliv se zdá, že z deportací budou vyjmuti mladí přistěhovalci, kteří do USA přišli bez dokladů a bez doprovodu jako děti, trest zřejmě čeká na jejich rodiče, pokud se rodina ve Spojených státech opět spojila. Americké úřady v takovém případě chtějí rodiče stíhat za pašeráctví či převaděčství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist