Malajsijské úřady v souvislosti s pondělní vraždou bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una zadržely už dvě ženy a jednoho muže. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámila malajsijská policie.

Spekuluje se, že Kim Čong-nama dal vůdce KLDR zabít. Zbývá zřejmě zjistit, jakou látkou byl zavražděný (podle všeho byl otráven) a jak velké komando zabijáků vlastně Severní Korea do Malajsie poslala.

Ve čtvrtek policie oznámila, že zadržela malajsijského občana, o kterém je přesvědčena, že je osobním partnerem již dříve zatčené ženy s indonéským pasem. Podle údajů v tomto dokladu jde o 25letou Siti Aishahovou. K zadrženému muži řekl šéf policie státu Selangor, že jeho výslech má usnadnit další vyšetřování případu. Z přímé účasti na atentátu podezřelý není.

Podezřelé postupně zadržely úřady v průběhu středy a čtvrtka. Obě ženy policie identifikovala pomocí bezpečnostních kamer z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru, kde Kim Čong-nam v pondělí ráno náhle zkolaboval a zemřel při převozu sanitkou do nemocnice.

Jedna z žen měla vietnamský cestovní doklad. Druhá měla v držení indonéský pas. Zatím se nepotvrdilo, zda jsou doklady pravé. Také nebylo jednoznačně řečeno, že ženy ve věku kolem 20 let jsou přímo podezřelé z vražedného útoku.

Pitvu Kim Čong-nama dokončili soudní lékaři ve středu večer, ale její výsledky úřady zatím nezveřejnily.

Jihokorejská rozvědka v úterý uvedla, že Severokorejce otrávily dvě severokorejské agentky. Podle některých zdrojů byl Kim Čong-nam, který žil řadu let v čínském Macau, zabit pomocí otrávených jehel, podle jiných zdrojů ho útočnice postříkaly na obličeji jakousi jedovatou tekutinou.

Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002. Matkou Kim Čong-una byla bývalá tanečnice Ko Jong-hui, čtvrtá partnerka Kim Čong-ila, která zemřela v roce 2004.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland.

Veřejně také kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

Související