Evropané, které umlčela politická korektnost a jejichž hlasu nikdo nenaslouchal, v loňském roce povstali. V tradičním projevu o stavu své země to v pátek řekl maďarský premiér Viktor Orbán, informovala agentura MTI. Znovu také obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose, že chce prostřednictvím podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Samotní Maďaři mají podle premiéra "povstání" proti "náhubku politické korektnosti" už za sebou. Odbyli si ho podle něj v roce 2010, kdy dali ve volbách nadpoloviční počet hlasů jeho pravicové straně Fidesz. Pod jeho vedením vláda během posledních sedmi let vybudovala "vlastní politicko-hospodářský systém", který je ušitý na míru potřebám a vkusu Maďarů.

Za příklad maďarské rebelie Orbán označil to, že jeho vláda "poslala domů" Mezinárodní měnový fond (MMF), když v roce 2014 předčasně vyrovnala svůj úvěr, který si vzala v roce 2008.

Uplynulý rok rovněž dokázal, že liberální zřízení, které podle Orbána vládne světu, je možné změnit. Dokazují to příklady britského referenda o vystoupení země z Evropské unie, americké prezidentské volby, pád italské vlády po referendu o volební reformě či maďarské lidové hlasování o uprchlických kvótách EU, uvedl předseda vlády.

V migrační krizi se Budapešť postavila na odpor dřívější americké vládě, Bruselu, a "dokonce i Berlínu" a dokázala stavbou plotu na své jižní hranici ochránit před migrační vlnou Maďarsko "a jen tak mimochodem i Evropu". "Skutečné uprchlíky samozřejmě přijmeme," dodal Orbán.

Azyl maďarský premiér nabídl občanům západních zemí, "obětem" liberalismu, které by chtěly z vlasti prchnout před politickou korektností a bezbožností. "Němečtí, nizozemští, francouzští a italští politici a novináři naplnění hrůzou, křesťané nucení opustit svůj domov, ti, kteří ve své vlasti přišli o svou Evropu, ji u nás znovu najdou," uvedl Orbán.

Maďarsko se podle něj musí v nadcházejícím roce připravit na několik velkých "útoků" z Bruselu. Evropská unie chce údajně třeba centrálně stanovovat ceny plynu a elektřiny, a zabránit tak maďarské vládě v jejich snížení. Bojovat proti byrokratům v Bruselu bude muset Budapešť podle Orbána také kvůli svému plánu na omezení svobody pohybu pro žadatele o azyl během rozhodování o jejich žádosti.

Znovu ve svém projevu Orbán napadl také amerického finančníka maďarského původu George Sorose, který se podle něj snaží tajně ovlivňovat politiku země, a to prostřednictvím financování nevládních organizací. Sorose předseda vlády znovu obvinil také z toho, že je spoluodpovědný za migrační krizi, protože financuje skupiny, které pomáhají uprchlíkům a prosazují vstřícnou migrační politiku. Organizace, které má na mysli, Orbán nejmenoval, už dříve ale zástupci jeho strany Fidesz ostře útočili na místní pobočky Transparency International, Helsinského výboru či Maďarské unie občanských svobod.

Orbán svůj projev o stavu země letos přednesl už poněkolikáté. Zemi nyní vládne od roku 2010, premiérem už byl ale i v letech 1998 až 2002.

Před budovou, kde v pátek premiér svůj proslov pronášel, demonstrovala asi stovka příznivců malé opoziční strany Spolu (Együtt). "Největším nepřítelem Maďarska není Evropa, ale jeho vlastní premiér," řekla agentuře MTI místopředsedkyně strany Nóra Hajduová.

Opoziční socialisté ze strany MSZP označili Orbána za "zbabělce", který se bojí čelit maďarské realitě. Premiér nehovořil o skutečných problémech Maďarů, uvedl mluvčí MSZP István Nyakó. Spíše než země, která uprchlíky přijímá, se z Maďarska podle něj stalo místo, odkud lidé utíkají, protože ve srovnání s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko) přichází o konkurenceschopnost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist