Senát Spojených států v pátek potvrdil Toma Price americkým ministrem zdravotnictví. Informovala o tom agentura AP. Ortoped Price jako člen Sněmovny reprezentantů patřil k hlasitým kritikům zdravotní reformy nyní již bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Senát, který je pod kontrolou republikánů, se pro Price vyslovil poměrem 52 hlasů proti 47. Price, který vystupuje proti potratům a jehož nominace vzbudila tvrdou kritiku ze strany demokratů, pomůže prezidentovi Donaldu Trumpovi odvolat Obamovu reformu zvanou Obamacare. Nový ministr zdravotnictví po své nominaci hovořil o tom, že chce současný program nahradit změnou legislativy a systémem daňových výhod a spořicích účtů pojištěnce.

Obamacare byla jednou z programových priorit Obamova prvního funkčního období. Zákon k této reformě schválil Kongres navzdory silnému odporu republikánů v roce 2010. Obama její nezbytnost zdůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči milionům Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zmírnit prudký růst nákladů na zdravotnictví.

Kritici reformy včetně Trumpa ale tvrdí, že Obamův krok naopak vedl ke zdražení pojistného a k dalším vysokým nákladům.