Miroslavu Farkasovi a Markétě Všelichové, které turecké úřady zadržely 13. listopadu loňského roku při pokusu překročit hranici se Sýrií, hrozí 7,5 roku až 15 let vězení. Napsal to turecký list Daily Sabah.
Turecký prokurátor, který ve čtvrtek dokončil obžalobu proti této dvojici Čechů, je viní z členství v teroristické organizaci.
Obžalobu podala ve středu prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka. Případem se nyní bude zabývat tamější trestní soud.
Všelichová s Farkasem opakovaně jezdili do Rojavy, oblasti na severu Sýrie, kterou obývají převážně Kurdové. Zde byli v kontaktu s Lidovými obrannými jednotkami (YPG).
O tom podle obžaloby svědčí zejména fotografie a zvukové nahrávky z mobilních telefonů obou Čechů. Právě ty byly jedny z hlavních důkazů.
"Ve fotoaparátech a paměťových kartách smartphonů Farkase a Všelichové policie objevila proteroristické písně a pochody, zvukové soubory, stejně jako snímky pořízené s teroristy YPG ," uvedl list.
Teroristé, nebo bojovníci s islamisty?
YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Na rozdíl od koalice vedené Spojenými státy, která považuje YPG za spojence v boji s Islámským státem, je Turecko označuje za teroristickou skupinu. Podle země jde o odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku i všemi státy Evropské unie řazená k teroristickým skupinám.
Na rozdíl od koalice vedené Spojenými státy, která považuje YPG za spojence v boji s Islámským státem (IS), je Turecko označuje za teroristickou skupinu. Podle země jde o odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku i všemi státy Evropské unie řazená k teroristickým skupinám.
K milicím syrských Kurdů YPG se Češi veřejně hlásili na sociálních sítích.
Obžaloba také upozornila na krycí jména, která Češi měli používat na sociálních sítích při komunikaci s Kurdy – Farkas vystupoval jako Serxwebun Botan a Všelichová pod přezdívkou Zelane Botan.
Dvojice ale vinu odmítá. Tvrdí, že se do bojů nezapojovali a pomáhali jen po humanitární stránce. Podle nich také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu.
Za osvobození Čechů v uplynulých měsících bojovalo také české ministerstvo zahraničí. "Podle dostupných informací ministerstva zahraničních věcí nebyla účelem cesty této dvojice do Sýrie účast na teroristické činnosti," znělo vyjádření, které česká diplomacie v pondělí předala tureckému velvyslanci v ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist